امروز : چهارشنبه 9 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : با نوسانات قیمت متغیر اعلام شد

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 20 تا 100 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت قوطی آهن : 700 تا 800 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 230 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 70 تومان افزایش

اوضاع نامطلوب و درهم ریخته بازار آهن

1399/06/19 0
اوضاع نامطلوب و درهم ریخته بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، یکی از مهمترین تحولات بازار آهن و فولاد در اواخر تیر ماه و اوایل مرداد ماه سال جاری، در بورس کالا روی داد، عدم عرضه شمش فولادی در تالار محصولات صنعتی این بازار بود.  تا پیش از ۱۴ مرداد، آخرین روز عرضه شمش فولادی در بورس کالا به ۲۴ تیر باز می‌گشت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، یکی از مهمترین تحولات بازار آهن و فولاد در اواخر تیر ماه و اوایل مرداد ماه سال جاری، در بورس کالا روی داد، عدم عرضه شمش فولادی در تالار محصولات صنعتی این بازار بود.  تا پیش از ۱۴ مرداد، آخرین روز عرضه شمش فولادی در بورس کالا به ۲۴ تیر باز می‌گشت و در این فاصله، حتی یک کیلوگرم شمش نیز در این بازار معامله نشد.  عدم عرضه شمش فولادی، باعث انباشت هر چه بیشتر تقاضا شده و در واقع، بازار آهن به شــدت تشنه شمش فولادی است.

 تأمین مواد اولیه برای واحد های نورد فولادی به یک معضل اساسی تبدیل شده است. در کنار این، اطلاع‌ رسانی درستی نیز توسط بورس کالا صورت نمی‌گیرد و نورد کاران نمی‌ دانند که بالاخره چه زمانی قرار است عرضه شمش صورت گیرد و آنها باید از چه طریقی مواد اولیه خود را تامین کنند.
با این شیوه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، تأمین پایدار مواد اولیه در حلقه نورد زنجیره فولادی با چالش اساسی مواجه شده است. مصرف‌کننده نهایی که عامه مردم هســتند نیز از عدم عرضه شــمش فولادی در بورس کالا و اطلاع رسانی ضعیف این نهاد، متضرر می شــوند. هم عدم عرضه و همه ابهامات در حوزه اطلاع رسانی، باعث التهاب شدید در قیمت محصولات فولادی می‌ شود و تمام فشار ها  به مصرف‌ کنندگان نهایی وارد می شود.

به اظهارات کارشناسان بازار آهن، از اواخر مرداد این شایعه در فضای مجازی مطرح شد که رئیس جمهور دستور خروج معاملات محصولات فولادی  از بورس کالا را صادر کرده است، شایعهای که به سرعت  تکذیب شد و عجیب این بود که بورس کالا، خود هیچ واکنشی به این شایعه نشان نداد.
امید بر این است مسئولین راه حل مناسب و کار آمدی اندیشه کنند تا مصرف کنندگان نهایی فشار کمتری را متحمل شوند.