ممنوعیت خام فروشی سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، طبق گفته‌های یکی از فعالان بازار سنگ آهن، در این حوزه با کاهش ۳۴ درصدی از میزان سرمایه‌گذاری در معادن سنگ آهن ایران مواجه هستیم که می‌تواند این موضوع بحران جدی را در بخش معادن سنگ آهن ایران ایجاد کند.

از سوی دیگر ورود مجلس شورای اسلامی در رابطه با قیمت‌گذاری سنگ آهن و فولاد به مشکلات این حوزه دامن زده است. حال آن که موضوع مهم‌تری که در این میان مطرح می‌شود آن است که کاهش صادرات مواد خام به چه اندازه بر تولیدات صنعتی کشور تاثیر گذار بوده و صاحبان معادنی چون سنگ آهن را با چه مشکلاتی رو به رو کرده است. دیگر مسئله مهم این است که دلیل تامین نشدن منابع مالی معادن سنگ‌ آهن در روند صنعتی و تولیدی کشور چیست.

در رابطه با همین مسائل با قدیر قیافه، نایب‌رئیس کنفدراسیون صادرات ایران و فعال حوزه معدن گفت و گویی صورت گرفته که به آن می‌پردازیم. وی با بیان این که طی سال‌های اخیر قانون رفع موانع تولید در احکام برنامه توسعه کشور تصویب شده که صادرات هر نوع محصول به ‌دلیل کنترل و تنظیم بازار ممنوع است.

همچنین در سال گذشته محدودیت‌هایی در زمینه صادرات محصولات معدنی سنگ ‌آهن مطرح شد که جایگاه قانونی نداشت.

همچنین وی ادامه داد در رابطه با مفهوم خام‌ فروشی و جلوگیری از آن به سبب محدودیت‌های صادراتی اعلام شده، سنگ آهن خام به کلوخه سنگ آهن گفته می‌شود وقتی کلوخه‌ها استخراج می‌شوند و با پالایش به سنگ آهن تبدیل می‌شوند که دیگر خام نبوده و از آن به عنوان مواد اولیه نیز می‌توان استفاده کرد. پس عبارت خام‌ فروشی در این بحث مفهومی ندارد.

پیام بگذارید