غیرمنطقی بودن قیمت گذاری دستوری آهن آلات

گزارش های ارائه شده توسط بخش خبری آهن ملل از گفتگو با نوید قربان ابراهیمی حاکی از این است که شیوه های قیمت گذاری دستوری که توسط دولت اتخاذ شده، رویکرد مثبتی نداشته است. آنچه که از گفته های ایشان برمی آید، دخالت دولت در تنظیم بازار غالبا چالش برانگیز بوده است.

قربان ابراهیمی افزود: در دنیا عنصر تعیین کننده قیمت بازار، فرمول عرضه و تقاضا است. دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات فولادی باید به شکلی باشد که کل زنجیره را پوشش دهد. فرآیند قیمت گذاری موردی، مثل پایین آوردن مقطعی قیمت بیلت و یا کاهش قیمت آهن اسفنجی راه حلی منطقی نخواهد بود. چگونه ممکن است یک تولید کننده که گندله را به ازای هر کیلو چهار هزار تومان خریداری کرده است، آهن اسفنجی را با قیمتی به مراتب بالاتر خریداری نماید؟

آنچه مسلم است، اینگونه قیمت گذاری منطقی به نظر نمی رسد. در واقع، با این روند، نحوه توزیع سود در یک جای زنجیره نامتناسب بوده  و قطعا موجبات ضرر در بقیه ی حلقه های زنجیره را فراهم می آورد.

ایشان گفتند: در صورت قیمت گذاری نامتناسب و غیر منطقی، تولید کنندگان هر گونه فعالیت در بورس را عقیم خواهند گذاشت و سعی خواهند نمود مواد اولیه مورد نیازشان را از محل بازار خریداری نمایند. بدین شکل بورس کالا در واقع مکانی برای معاملات اصلی آنها نخواهد بود.

وی در رابطه با خرید آهن اسفنجی از بورس کالا اضافه کرد: حقیقت این است که  بورس کالا برای معاملات تولیدکنندگان محصولات فولادی کماکان ناملموس است. آنچه که از شواهد موجود بر می آید، عمدتا قیمت محصولات عرضه شده در بورس از بازار بالاتر است؛ گو اینکه بعضا پیش می آید که قیمت بازار از قیمت تعیین شده در بورس بیشتر باشد.

قربان ابراهیمی گفت: با توجه به بخشنامه الزام عرضه تمامی محصولات فولادی به بورس کالا، تولیدات ما نیز در بورس خرید و فروش می شوند؛ لیکن ما با توجه به فروش و تعهدات قبلی آهن اسفنجی به فولاد مبارکه، هرمزگان و اداره کل صنعت و معدن استان، ملزم به رعایت تمامی تعهدات بر مبنای قیمت بورس کالا هستیم. با اینحال عرضه محصولات ما در بورس هر هفته انجام گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.