بازار جهانی اسلب و سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، کمبود تقاضا بر قیمت سنگ آهن وارداتی در چین فشار بیشتری آورده و آخرین متوسط قیمت خلوص ۶۲ درصد ۴.۱ دلار افت داشته ۱۰۲.۶ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.
در برخی نقاط چین بهبود حاشیه سود فولادسازان موجب شده خرید سنگ آهن با خلوص متوسط کمی بهبود یابد، چرا که در ترکیب با سنگ آهن خلوص پایین به صرفه تر است تا این که بخواهند تنها از خلوص متوسط استفاده کنند.

علاوه بر این، برخی از فعالان بازار معتقدند کنسانتره سنگ آهن در بازار داخلی چین به تدریج بازار بهتری خواهد داشت چون خرید آن از سنگ آهن وارداتی خلوص بالا به صرفه تر است.

افت تقاضای بازارهای اصلی مصرف کننده، قیمت جهانی اسلب را پایین آورده و رکود بازارهای ورق نیز به این وضعیت شدت بیشتری داده است. اسلب سی آی اس ۶۲۰ تا ۶۳۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه حمل فوریه می باشد در حالی که نیمه دوم نوامبر تا ۷۰۰ دلار بود.
همچنین افت تقاضای امریکای لاتین و امریکا عرضه کنندگان برزیلی اسلب را نیز وادار کرده به دنبال مشتری در ترکیه و چین باشند. در چین تمایل به خرید در ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر دیده شده ولی عرضه کننده های برزیلی به دنبال حداقل ۱۵ دلار بالاترند. در جنوب شرق آسیا هم اسلب روسیه ۶۷۰ تا ۶۸۰ دلار هر تن سی اف آر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.