آینده بازار آهن در گرو برجام

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بازار آهن همچنان در رکود به سر می‌برد و در روز گذشته نیز شاهد ثبات نسبی از سوی برخی تولیدکنندگان بودیم در این بازار البته اندکی کاهش و حتی افزایش در اعلامی قیمت‌ها نیز به چشم می‌خورد. در هر حال فروشندگان آهن‌آلات در سراسر کشور از نبود تقاضا و کسادی بازار در این روز ها خبر می‌دهند با اینکه پایان سال است و در آستانه سال نو هستیم در بازار فولاد هیچ بهبود و رونق نسبی شب عیدی دیده نمی‌شود. بنگاه داران نیز تمایلی به خرید از نوردکاران را ندارند همانطور که مصرف کنندگان نهایی در حال حاضر از خرید محصولات فولادی دست کشیده‌اند. 

وضعیتی که در حال حاضر بازار آهن گرفتار آن است حاکی از آن است که فعالان بازار فولاد و آهن، بازار های وابسته و همچنین مصرف کنندگان، منتظر روشن شدن شرایط مذاکرات برجامی هستند تا تکلیف نرخ ارز نیز مشخص شود تا بدانند با چه قیمت هایی باید معامله کنند و چه زمانی می‌ توانند به خرید و فروش بپردازند. این در حالی است که قیمت‌های جهانی محصولات فولادی بار دیگر روند صعودی به خود گرفته است و بورس کالا نیز بر این بلاتکلیفی ها دامن زده زیرا بورس کالا وضعیت قیمت های پایه فولادی را هر هفته مبهم‌تر می‌‌کند و از سوی دیگر شفاف سازی در رابطه با فرمول تعیین قیمت پایه محصولات مختلف وجود ندارد.  

در این وضعیت کارخانجات نوردی در روزهایی که دلار درروند صعودی قرار می‌گیرد به دنبال آن قیمت های خود را افزایش می دهند و بار دیگر با ورود دلار به روند نزولی قیمت های خود را کمی کاهش می دهند، اما با توجه به رکود شدید تقاضای جدید مصرفی در بازار آهن هیچ ‌کدام از این نوسانات کاهشی یا افزایشی تا زمانی که اوضاع نرخ دلار مشخص نشود، نمی‌تواند رونق را به بازار فولاد یا فعالیت‌های ساختمانی بازگرداند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.