۱۴۰۰ میلیارد رانت از سمت فولادی‌ها

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار فولاد با افزایش قیمت‌ها مواجه هستیم. از طرف دیگر قیمت دلار با ریزش مواجه شده است. از این رو رضوی‌ نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه بیان کرد که مافیای صنعت فولاد بدون توجه به از بین رفتن واحدهای خصوصی و همچنین اشتغال در این زمینه از رانت خود دست برنمی‌دارند و به راه خود ادامه می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان رانت در بازار فولاد ایجاد و توزیع می‌شود، گفت که تولیدکنندگان فولاد ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کنند، اما بازهم نوردکاران و تولیدکنندگان محصولات نهایی را متهم می‌کنند که در کل هزینه مواد اولیه برای فولادسازان ۴۰ درصد است که باقی‌مانده آن برای فولادسازان سود است ولی در بخش دیگر نوردکاران ۹۲ درصد را برای مواد اولیه هزینه می‌کنند و با ۸ درصد الباقی واضح است که نمی‌توان رانت ایجاد کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.

رضوی‌ نیک اشاره کرد که در عرضه برخی مقاطع در بورس کالا شاهد بودیم که فولادی‌ها با عرضه کم مواد اولیه سبب کاهش تولید در سایر واحدهای تولیدی پایین‌ دست خود شده‌‌اند و وزارت صمت نیز هیچ نظارتی بر رعایت کف عرضه‌‌ها از سوی فولادسازان نداشته است. در این بین نکته حائز اهمیت این است که بورس کالا با این رفتار نشان داد که این نهاد از هیچ مصوبه و شیوه‌نامه‌ای که از سوی وزارت صمت به عنوان نهاد بالاسری هم اتخاذ شود، پیروی نمی‌کند و وزارت صمت را مرجع و متصدی خود نمی‌داند.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در ادامه گفت که بورس کالا شرایطی را ایجاد کرده که در قیمت‌گذاری‌ها دخالت می‌کند و در آخر این دخالت به نفع فولادسازان یعنی بخش بالا دست این زنجیره تمام می‌شود. همچنین سه نفر از اعضای هیات‌ مدیره بورس کالای ایران از بین فولادسازان است که در این میان رفتار بورس کالا بیشتر به نفع فولادسازان است، در صورتی که در بورس کالا نباید در قیمت‌گذاری دخالت صورت گیرد و بایستی بر اساس عرضه و تقاضا باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.