امروز : دوشنبه 7 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : 300 تا 900 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

نوسانات پی در پی در بازار شمش فولادی

1399/03/20 0
نوسانات پی در پی در بازار شمش فولادی

بر اساس گزارش آهن ملل اصفهان، در آخرین موضوعات مطرح شده در کارگروه بازار محصولات فولادی تعیین قیمت های پایه شمش فولادی بوده که اعضا در نهایت پیشنهاد بورس کالا را در خصوص نرخ‌گذاری بر مبنای 95 درصدی قیمت های صادراتی و با احتساب ارز نیمایی مورد تایید قرار دادند. به عبارت ساده‌تر می توان گفت که آخرین قیمت‌های اعلامی…

بر اساس گزارش آهن ملل اصفهان، در آخرین موضوعات مطرح شده در کارگروه بازار محصولات فولادی تعیین قیمت های پایه شمش فولادی بوده که اعضا در نهایت پیشنهاد بورس کالا را در خصوص نرخ‌گذاری بر مبنای 95 درصدی قیمت های صادراتی و با احتساب ارز نیمایی مورد تایید قرار دادند.

به عبارت ساده‌تر می توان گفت که آخرین قیمت‌های اعلامی شمش فولادی صادراتی (مثلا نرخ‌های اعلامی در نشریه متال بولتن) در پایان هر هفته یعنی روز جمعه و همچنین متوسط هفتگی بهای نیمایی ارز به عنوان دو فاکتور اصلی مورد محاسبه قرار گرفته و حاصل‌ضرب این دو نرخ با احتساب 5 درصد تخفیف به‌عنوان قیمت‌های پایه در بورس کالای ایران قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که ابطال‌ نرخ‌های پیاپی در بورس کالا از سوی وزارت صمت یا تایید قیمت‌هایی بعضا غیرمنتظره و عجیب، شرایط را به سمتی پیش برده بود که شاید استمرار آن شیوه معاملاتی دیگر ممکن نبود.

طبق بررسی کارشناسان ما در اخبار بازار آهن، توجه به اهمیت قیمت کشف شده برای شمش فولاد در زنجیره تولید آهن آلات ساختمانی و همچنین اثر فنی و روانی آن بر قیمت‌های سایر محصولات فولادی از ارکان مهم این بازار می باشد که همین قیمت شمش فولادی برای بازار آهن  بسیار بحران‌ساز بوده است که با تمرکز بورس کالا بر این موضوع نتایج موثری را می‌توان به وضوح در نوسان نرخ در بازار آزاد مشاهده کرد. البته تغییر در شیوه نرخ‌گذاری رسمی از یک واقعیت دیگر نیز تاثیر گرفته و آن مصوبه‌ای بود که به وزارت صمت در خصوص قیمت‌گذاری اختیار تام داده بود که این مصوبه نیز تا پایان سال 98 معتبر بود.

سازمان بورس در نامه‌ای عنوان کرد با توجه به اختیارات قانونی در بستر بازار سرمایه‌، زمان اجرای این دستورالعمل را به ‌صورت اختیاری تا انتهای اردیبهشت‌ماه تمدید می‌کند تا نهادهای اجرایی از زمان لازم برای تمدید این دستورالعمل برخوردار باشند.

این اختیار عمل اما تا پایان اردیبهشت‌ماه نیز تمدید نشد. بنابراین عملکرد و اختیارات وزارت صمت از بار حقوقی کافی برخوردار نبود.

تمامی این موارد همراه با نوسان قیمت‌ها و زیان برخی از تولیدکنندگان آن‌هم بدون نتیجه مثبت برای مصرف‌کننده واقعی باعث ایجاد فضایی برای ایفای نقش بورس کالا موجب شد تا فضا برای ایفای نقش بیشتر بورس کالا آماده شود.