امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

نوسانات پی در پی در بازار شمش فولادی

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/03/20 0
نوسانات پی در پی در بازار شمش فولادی

بر اساس گزارش آهن ملل اصفهان، در آخرین موضوعات مطرح شده در کارگروه بازار محصولات فولادی تعیین قیمت های پایه شمش فولادی بوده که اعضا در نهایت پیشنهاد بورس کالا را در خصوص نرخ‌گذاری بر مبنای 95 درصدی قیمت های صادراتی و با احتساب ارز نیمایی مورد تایید قرار دادند. به عبارت ساده‌تر می توان گفت که آخرین قیمت‌های اعلامی…

بر اساس گزارش آهن ملل اصفهان، در آخرین موضوعات مطرح شده در کارگروه بازار محصولات فولادی تعیین قیمت های پایه شمش فولادی بوده که اعضا در نهایت پیشنهاد بورس کالا را در خصوص نرخ‌گذاری بر مبنای 95 درصدی قیمت های صادراتی و با احتساب ارز نیمایی مورد تایید قرار دادند.

به عبارت ساده‌تر می توان گفت که آخرین قیمت‌های اعلامی شمش فولادی صادراتی (مثلا نرخ‌های اعلامی در نشریه متال بولتن) در پایان هر هفته یعنی روز جمعه و همچنین متوسط هفتگی بهای نیمایی ارز به عنوان دو فاکتور اصلی مورد محاسبه قرار گرفته و حاصل‌ضرب این دو نرخ با احتساب 5 درصد تخفیف به‌عنوان قیمت‌های پایه در بورس کالای ایران قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که ابطال‌ نرخ‌های پیاپی در بورس کالا از سوی وزارت صمت یا تایید قیمت‌هایی بعضا غیرمنتظره و عجیب، شرایط را به سمتی پیش برده بود که شاید استمرار آن شیوه معاملاتی دیگر ممکن نبود.

طبق بررسی کارشناسان ما در اخبار بازار آهن، توجه به اهمیت قیمت کشف شده برای شمش فولاد در زنجیره تولید آهن آلات ساختمانی و همچنین اثر فنی و روانی آن بر قیمت‌های سایر محصولات فولادی از ارکان مهم این بازار می باشد که همین قیمت شمش فولادی برای بازار آهن  بسیار بحران‌ساز بوده است که با تمرکز بورس کالا بر این موضوع نتایج موثری را می‌توان به وضوح در نوسان نرخ در بازار آزاد مشاهده کرد. البته تغییر در شیوه نرخ‌گذاری رسمی از یک واقعیت دیگر نیز تاثیر گرفته و آن مصوبه‌ای بود که به وزارت صمت در خصوص قیمت‌گذاری اختیار تام داده بود که این مصوبه نیز تا پایان سال 98 معتبر بود. 

سازمان بورس در نامه‌ای عنوان کرد با توجه به اختیارات قانونی در بستر بازار سرمایه‌، زمان اجرای این دستورالعمل را به ‌صورت اختیاری تا انتهای اردیبهشت‌ماه تمدید می‌کند تا نهادهای اجرایی از زمان لازم برای تمدید این دستورالعمل برخوردار باشند.

این اختیار عمل اما تا پایان اردیبهشت‌ماه نیز تمدید نشد. بنابراین عملکرد و اختیارات وزارت صمت از بار حقوقی کافی برخوردار نبود.

تمامی این موارد همراه با نوسان قیمت‌ها و زیان برخی از تولیدکنندگان آن‌هم بدون نتیجه مثبت برای مصرف‌کننده واقعی باعث ایجاد فضایی برای ایفای نقش بورس کالا موجب شد تا فضا برای ایفای نقش بیشتر بورس کالا آماده شود.