امروز : پنج شنبه 9 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت و برخی 50 تا 100

کاهش

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز:  

ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

100 تا 400 تومان

افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

100 تا 400 تومان

افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه:  

200 تا 900 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

40 تا 150هزارتومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 600 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان نسبت به ساعاتی پیش

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

نوسان ضرایب قیمتی فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/10/17 0
نوسان ضریب قیمتی فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، خبرها و نامه ‌نگاری‌ها از تصمیم وزارت صمت برای کاهش مجدد قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس‌کالا حکایت دارد. به ‌صورت دقیق‌ تر در شیوه‌نامه مدیریت بازار فولاد قیمت‌های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس‌کالا به‌صورت کلی ۸۰‌درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود که همین رقم هم به انتقادات بسیاری منتهی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، خبرها و نامه ‌نگاری‌ها از تصمیم وزارت صمت برای کاهش مجدد قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس‌کالا حکایت دارد. به ‌صورت دقیق‌ تر در شیوه‌نامه مدیریت بازار فولاد قیمت‌های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس‌کالا به‌صورت کلی ۸۰‌درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود که همین رقم هم به انتقادات بسیاری منتهی شد ولی در اظهارنظر اخیر وزیر صمت، این میزان به ۷۰درصد کاهش یافت. این تصمیم تاکنون با مقاومت بورس کالا روبه‌رو شده و البته از لحاظ قانونی، اجرای آن در این ساز و کار با نظر وزیر صمت، به تایید در شورای‌عالی بورس نیاز دارد.

تورج امینی، دبیرانجمن نوردکاران فولادی ایران اذعان داشت: تمام نوردی‌هایی که هفته قبل خریدشان را انجام دادند یا ضرر می‌دهند یا نمی‌توانند محصولات خود را بفروشند، چون کسی میلگردشان را نمی‌خرند؛ حال در شرایطی که بازار در رکود است، کاهش ضریب حتی تا ۵۰ درصد نیز توجیه ندارد. واقعا به چه دلیل شاخص قیمت‌ها در بورس کالا ۸۰ درصد نرخ‌های جهانی تعیین شده، در حالی که شاخص قیمتی سنگ آهن و مواد اولیه ریالی است؟در شرایط کنونی، تولیدکنندگان فولاد سنگ آهن خود را براساس همان قیمت پایه ۹۸ تومانی می‌خرند، اما نوردکاران فولاد مورد نیازشان را با قیمت‌های جهانی خریداری می‌کنند. 
برای فولاسازان فرقی ندارد ضریب قیمت‌های پایه ۷۰ درصد باشد یا ۸۰ درصد؛ زیرا تمام فعالیت‌ها و معاملات فولادی‌ها براساس ریال انجام می‌شود، اما شاخص قیمتی مواد اولیه مورد نیاز نودرکاران، تابع قیمتهای CIS و نرخ دلار است. 

سجاد غرقی، نایب ‌رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران این تغییر ضریب بیشتر مربوط به انتهای زنجیره می‌شود و بر تولیدکنندگان شمش فولادی، مقاطع طویل، ورق و لوله و پروفیل اثر می‌گذارد؛ اما سؤال ما در بخش معادن این است که چرا این درصدها در ابتدای زنجیره و کنسانتره تغییر خاصی نمی‌کند و مدت‌هاست که ضرایب قیمتی سنگ آهن، کنسانتره و گندله ثابت مانده است؟ بهتر است به همان میزان که ضرایب و درصدها برای شمش تعیین می‌شود، قیمت پایه برای سنگ آهن هم به همان صورت تعیین شود، یعنی می‌توان مبنای قیمت برای تعیین قیمت پایه سنگ آهن را بر پایه نرخ‌های اعلام‌ شده در نشریه متال بولتن یا هر نشریه دیگر جهانی در نظر گرفت و رقابت در خریداری از این قیمت‌ها آغاز شود. بحث ما در بخش معدن کماکان روی درصدهای ضرایب قیمتی محصولات بالادستی زنجیره فولاد است، اما در حال حاضر بیشتر بحث‌ها در خصوص قیمت پایه شمش است و در مورد سنگ آهن و کنسانتره هیچ صحبتی نمی‌شود.