امروز : پنج شنبه 3 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : ثابت

قیمت انواع لوله : ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 100 تومان نسبت به ساعاتی پیش افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب : 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 130 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 100 تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهرود : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 200 تومان افزایش

رشد بی‌رویه قیمت‌ها در بازار آهن و سکوت مسئولین

1398/11/13 0
رشد بی رویه قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در شرایط کنونی وضعیت بازار داخلی مقاطع فولادی مناسب نمی‌باشد. قیمت‌ها همواره در حال رشد هستند و در صورتی که همین روند در بازار آهن تداوم یابد، آینده مطلوبی برای آن نمی‌توان متصور شد. رشد قیمت محصولات فولادی را نمی‌توان به همین یکی دو روز اخیر نسبت داد. بررسی‌ها در بازار نشان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در شرایط کنونی وضعیت بازار داخلی مقاطع فولادی مناسب نمی‌باشد. قیمت‌ها همواره در حال رشد هستند و در صورتی که همین روند در بازار آهن تداوم یابد، آینده مطلوبی برای آن نمی‌توان متصور شد.
رشد قیمت محصولات فولادی را نمی‌توان به همین یکی دو روز اخیر نسبت داد. بررسی‌ها در بازار نشان می‌دهند که افسارگسیختگی قیمت‌ها مربوط به این چند ماه اخیر بوده‌است.
در بیشتر حوزه‌های فروش میلگرد آجدار، رشد قیمتی بالغ بر 20 تا 50 تومان شنیده می‌شود، اما به صورت موردی نیز شاهد اعلام مواردی با افزایش قیمت بالای 50 الی 100 تومان طی روز گذشته بوده‌ایم. از ابتدای مهرماه تا کنون به طور میانگین بازار میلگرد آجدار افزایش قیمت کیلویی 1200 تومان را به خود دیده‌است.
در این شرایط وخیم، به طور بی‌سابقه شاهد سکوت مسئولان دولتی و ناظرین بازار هستیم. رشد قیمت محصولات فولادی در بازار در مداری صعودی همواره در حال پیش‌روی است. مشخص نیست که این همه بی‌تفاوتی از طرف مسئولین چه معنی می‌تواند داشته‌باشد.
در صورتی که این وضعیت افسارگسیخته در بازار آهن ادامه یابد، تنها مصرف‌کنندگان هستند که متحمل ضرر و زیان بسیاری خواهند شد. کارشناسان بر این باورند که انطباق تورم در این سیر افزایشی پرشتاب، به عنوان توجیهی برای این شرایط از سوی برخی عنوان شده که در واقع این ساده‌‎ترین توجیه ممکن برای این فاجعه ملی بوده‌است. با این حال، برای توجیه فنی و به عنوان تحلیل ریزبینانه این تغییرات، رد پای دولت در چند ناحیه در این افزایش قیمت‌های افسار گسیخته بازار داخلی کاملا به چشم می‌آید که می‌توان به آن‌ها به طور مختصر اشاره کرد.
از جمله اقدامات محسوس دولت را می‌توان تمرکز آن به صادرات مواد اولیه مورد نیاز صنایع میانی تولیدی داخلی و عدم توجه به نیاز مواد اولیه در بخش خصوصی به دلیل اولویت نیاز به ارز حاصل از صادرات مواد غیرنفتی دانست. علاوه بر این، همانطور که پیش از این اشاره کردیم، سکوت و بی‌تفاوتی مسئولین دولتی و ناظرین بازار و همکاری و همسویی تلویحی به جهت کمک به افزایش قیمت‌های فولادسازان در بازار داخلی برای حمایت از فولادسازان در مواجه با فشار مضاعف تحریم‌ها به عنوان جبرانی برای آن‌ها، عاملی بوده که توانسته به شرایط نابسامان کنونی بازار کمک کند.