امروز : پنج شنبه 7 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت پروفیل درب و پنجره:  

ثابت

قیمت قوطی پروفیل:  

ثابت

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

150 تا 300 در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تا 200 تومان مجددا

کاهش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

100 تا 150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

200 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

200 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

280 تومان

کاهش

رشد بی‌رویه قیمت‌ها در بازار آهن و سکوت مسئولین

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/13 0
رشد بی رویه قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در شرایط کنونی وضعیت بازار داخلی مقاطع فولادی مناسب نمی‌باشد. قیمت‌ها همواره در حال رشد هستند و در صورتی که همین روند در بازار آهن تداوم یابد، آینده مطلوبی برای آن نمی‌توان متصور شد. رشد قیمت محصولات فولادی را نمی‌توان به همین یکی دو روز اخیر نسبت داد. بررسی‌ها در بازار نشان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در شرایط کنونی وضعیت بازار داخلی مقاطع فولادی مناسب نمی‌باشد. قیمت‌ها همواره در حال رشد هستند و در صورتی که همین روند در بازار آهن تداوم یابد، آینده مطلوبی برای آن نمی‌توان متصور شد.
رشد قیمت محصولات فولادی را نمی‌توان به همین یکی دو روز اخیر نسبت داد. بررسی‌ها در بازار نشان می‌دهند که افسارگسیختگی قیمت‌ها مربوط به این چند ماه اخیر بوده‌است.
در بیشتر حوزه‌های فروش میلگرد آجدار، رشد قیمتی بالغ بر 20 تا 50 تومان شنیده می‌شود، اما به صورت موردی نیز شاهد اعلام مواردی با افزایش قیمت بالای 50 الی 100 تومان طی روز گذشته بوده‌ایم. از ابتدای مهرماه تا کنون به طور میانگین بازار میلگرد آجدار افزایش قیمت کیلویی 1200 تومان را به خود دیده‌است.
در این شرایط وخیم، به طور بی‌سابقه شاهد سکوت مسئولان دولتی و ناظرین بازار هستیم. رشد قیمت محصولات فولادی در بازار در مداری صعودی همواره در حال پیش‌روی است. مشخص نیست که این همه بی‌تفاوتی از طرف مسئولین چه معنی می‌تواند داشته‌باشد.
در صورتی که این وضعیت افسارگسیخته در بازار آهن ادامه یابد، تنها مصرف‌کنندگان هستند که متحمل ضرر و زیان بسیاری خواهند شد. کارشناسان بر این باورند که انطباق تورم در این سیر افزایشی پرشتاب، به عنوان توجیهی برای این شرایط از سوی برخی عنوان شده که در واقع این ساده‌‎ترین توجیه ممکن برای این فاجعه ملی بوده‌است. با این حال، برای توجیه فنی و به عنوان تحلیل ریزبینانه این تغییرات، رد پای دولت در چند ناحیه در این افزایش قیمت‌های افسار گسیخته بازار داخلی کاملا به چشم می‌آید که می‌توان به آن‌ها به طور مختصر اشاره کرد.
از جمله اقدامات محسوس دولت را می‌توان تمرکز آن به صادرات مواد اولیه مورد نیاز صنایع میانی تولیدی داخلی و عدم توجه به نیاز مواد اولیه در بخش خصوصی به دلیل اولویت نیاز به ارز حاصل از صادرات مواد غیرنفتی دانست. علاوه بر این، همانطور که پیش از این اشاره کردیم، سکوت و بی‌تفاوتی مسئولین دولتی و ناظرین بازار و همکاری و همسویی تلویحی به جهت کمک به افزایش قیمت‌های فولادسازان در بازار داخلی برای حمایت از فولادسازان در مواجه با فشار مضاعف تحریم‌ها به عنوان جبرانی برای آن‌ها، عاملی بوده که توانسته به شرایط نابسامان کنونی بازار کمک کند.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.