امروز : سه شنبه 8 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

سرمایه‌گذاری یا اعمال تعرفه برای محصولات فولادی؟

1398/08/20 1

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تنها راه ممکن برای تعدیل تعرفه صادرات سنگ آهن اصلاح قیمت فولاد است. در کشورهای مختلف مثل اروپا یا آمریکا و حتی برخی از کشورهای آسیایی مثل چین تعرفه‌هایی اعمال می‌شود که می‌تواند معانی مختلفی داشته‌باشد. این موضوع می‌تواند ناشی از مازاد نیروی انسانی، ایراد در فناوری، گران بودن انرژی و غیره باشد.…

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تنها راه ممکن برای تعدیل تعرفه صادرات سنگ آهن اصلاح قیمت فولاد است. در کشورهای مختلف مثل اروپا یا آمریکا و حتی برخی از کشورهای آسیایی مثل چین تعرفه‌هایی اعمال می‌شود که می‌تواند معانی مختلفی داشته‌باشد. این موضوع می‌تواند ناشی از مازاد نیروی انسانی، ایراد در فناوری، گران بودن انرژی و غیره باشد.

در کشور ما شرایط متفاوت است. دلیل وضع تعرفه در کشور ما به مکانیزم قیمت‌گذاری فولاد بر می‌گردد و این مسئله ربطی به سیاست دولت برای عدم خام فروشی ندارد. البته دولت تمایل دارد که که از قیمت‌های پایین‌تر در تولید ناخالص داخلی به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت کند و در واقع ارزش افزوده را افزایش دهد. علاوه بر این، دولت تمایل دارد مانند سایر کشورها به دنبال جذب سرمایه‌گذاری باشد. دلیل این مسئله این است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از عدم خام فروشی موثر است نه اعمال تعرفه.

همانطور که می‌دانید در حوزه فولاد همچنان با نوسانات قیمت دلار روبه‌رو هستیم. با اینکه قیمت دلار هنوز به ثبات نرسیده، دولت اجازه رقابت در بازار عرضه و تقاضا را نمی‌دهد. علاوه بر این، دولت معتقد است که می‌تواند باعث جهش 20 درصدی بازار شود. چون نقدینگی بانک‌ها نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد و ممکن است صنایع قدرت پرداخت را نداشته‌باشند، دولت تمایل دارد این عدد را به مرور زمان پر کند. دولت به دلیل اینکه قیمت سنگ آهن 20 درصد کمتر از قیمت فولاد بود، قیمت سنگ آهن را به فولاد وصل کرد. فشاری که بر سنگ آهن از لحاظ قیمتی حاکم شده‌است باعث می‌شود که بازار صادراتی جذاب‌تر شود. به این ترتیب، صادرات از سوی فعالان بازار بیشتر از عرضه داخلی انتخاب می‌شود.


برچسب‌ها:

نظرات

  • مکوندی

    دولت با افزایش قیمت سنگ آهن به خیال خود گام موثری برای بازار آهن برداشته است.