امروز : یکشنبه 6 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : 300 تا 900 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

بررسی دلایل رشد قیمت شمش القایی بر خلاف محدودیت در تقاضا

1398/10/29 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از افراد هنوز هم با عدله خود در پی توجیه افزایش قیمت شمش القایی در این روزها، آن هم در شرایطی که بازار تقاضا از سمت پایین و مصرف‌کننده نهایی تقریبا در رکود کامل به سر می‌برد، هستند. رفتار بازار بورس کالا در سمت محصول نهایی به روشنی می‌تواند گواه این…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از افراد هنوز هم با عدله خود در پی توجیه افزایش قیمت شمش القایی در این روزها، آن هم در شرایطی که بازار تقاضا از سمت پایین و مصرف‌کننده نهایی تقریبا در رکود کامل به سر می‌برد، هستند. رفتار بازار بورس کالا در سمت محصول نهایی به روشنی می‌تواند گواه این موضوع باشد.

در این مدت اخیر یک سیستم موجی شکل بر قیمت‌ها در بازار مقاطع طویل فولادی حاکم شده‌است. دیگر خبری از افزایش قیمت‌ها همسو با رشد تقاضا نمی‌باشد.

سمت عرضه بدون توجه به تقاضا، صرفا به صورت برنامه‌ریزی شده و دستوری در تلاش برای رسیدن به اهداف بالاتر است. صرف‌نظر از فعالان میانی و تولیدکنندگان کوچکی که به طبع همگام و هم فرکانس با این سیستم گام برمی‌دارند، بنظر می‌رسد که این خاستگاه از سمت سرچشمه و منبع مواد اولیه از سمت تولیدکنندگان مواد اولیه و فولادسازان بزرگ هدایت می‌شود.

نادیده گرفته شدن تقاضا از سمت مصرف‌کننده شاید به دلیل فشار از بالا، نرخ فروش بالای آهن اسفنجی و عرضه‌های قطره چکانی این کالا در این روزها و در بازار داخلی است.
با اینکه برخی از تولیدکنندگان بزرگ‌تر شمش، حجم قابل توجهی از آهن اسفنجی مورد نیاز خود را تا پایان سال خریداری کرده‌اند، اما به واسطه عرضه‌های قطره چکانی این کالا در بازار داخلی، تا حدودی تحت فشار هستند.

واحدهای کوچکتر القایی هم این روزها با بازار حداقل 2550 تومانی آهن اسفنجی مواجه هستند که از تناسب 50 درصدی نرخ آهن اسفنجی نسبت به نرخ فروش شمش، به مراتب بالاتر است.

می‌توان گفت در واقع مشکل اصلی و اساسی امروز بازار داخلی، تهیه مواد اولیه‌ای است که فعلا اولویت و رویکرد آن بازارهای صادراتی است و به نرخ های داخلی و خاستگاه مشتری داخلی کمتر توجه دارد. این نوع رویکرد هم بنظر می‌رسد که فعلا از سیاست‌های کلی دولت در جهت اولویت تامین نیاز ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی سرچشمه می‌گیرد، کما اینکه چندی پیش با اعمال محدودیت صادرات این ماده اولیه یا همان آهن اسفنجی از سمت یک مقام بالای دولتی مخالفت شد و به طوری‌که دیده می‌شود مشکل کمبود و تامین مواد اولیه هنوز برای بخش خصوصی مرتفع نشده و در حال حاضر محرک اصلی افزایش قیمت‌های مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی محسوب می‌شود.


برچسب‌ها:

نظرات

  • M.Mahdavi

    تا وقتی قانونی درست و محکمی برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه اعمال نشه، تولید کنندگان با کمبود مواد اولیه مواجه میشن. با حلوا حلوا کردن که دهن شیرین نمیشه.باید یه فکر اساسی کنن که صادرات مواد اولیه انجام نشه حضرت عباسی