امروز : جمعه 16 خرداد 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه : ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : ثابت

قیمت پروفیل درب و پنجره : 400 تومان کاهش

قیمت پروفیل زد : 100 تا 150 تومان کاهش

قیمت قوطی آهن : 300 تا 500 تومان کاهش

قیمت ورق روغنی : ثابت

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : 200 تا 400 تومان کاهش

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 50 تا 200 تومان کاهش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 50 تا 200 تومان کاهش

قیمت لوله گالوانیزه : ثابت

قیمت لوله گازی : ثابت

قیمت لوله صنعتی : ثابت

قیمت لوله مبلی : ثابت

قیمت لوله داربستی : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : اعلام شد

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش : 30 تومان کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 150 تومان کاهش

قیمت میلگرد نیشابور : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد سمنان : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد هشترود : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

بررسی دلایل رشد قیمت شمش القایی بر خلاف محدودیت در تقاضا

1398/10/29 1
رشد قیمت شمش القایی بر خلاف محدودیت در تقاضا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از افراد هنوز هم با عدله خود در پی توجیه افزایش قیمت شمش القایی در این روزها، آن هم در شرایطی که بازار تقاضا از سمت پایین و مصرف‌کننده نهایی تقریبا در رکود کامل به سر می‌برد، هستند. رفتار بازار بورس کالا در سمت محصول نهایی به روشنی می‌تواند گواه این…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از افراد هنوز هم با عدله خود در پی توجیه افزایش قیمت شمش القایی در این روزها، آن هم در شرایطی که بازار تقاضا از سمت پایین و مصرف‌کننده نهایی تقریبا در رکود کامل به سر می‌برد، هستند. رفتار بازار بورس کالا در سمت محصول نهایی به روشنی می‌تواند گواه این موضوع باشد.

در این مدت اخیر یک سیستم موجی شکل بر قیمت‌ها در بازار مقاطع طویل فولادی حاکم شده‌است. دیگر خبری از افزایش قیمت‌ها همسو با رشد تقاضا نمی‌باشد.

سمت عرضه بدون توجه به تقاضا، صرفا به صورت برنامه‌ریزی شده و دستوری در تلاش برای رسیدن به اهداف بالاتر است. صرف‌نظر از فعالان میانی و تولیدکنندگان کوچکی که به طبع همگام و هم فرکانس با این سیستم گام برمی‌دارند، بنظر می‌رسد که این خاستگاه از سمت سرچشمه و منبع مواد اولیه از سمت تولیدکنندگان مواد اولیه و فولادسازان بزرگ هدایت می‌شود.

نادیده گرفته شدن تقاضا از سمت مصرف‌کننده شاید به دلیل فشار از بالا، نرخ فروش بالای آهن اسفنجی و عرضه‌های قطره چکانی این کالا در این روزها و در بازار داخلی است.
با اینکه برخی از تولیدکنندگان بزرگ‌تر شمش، حجم قابل توجهی از آهن اسفنجی مورد نیاز خود را تا پایان سال خریداری کرده‌اند، اما به واسطه عرضه‌های قطره چکانی این کالا در بازار داخلی، تا حدودی تحت فشار هستند.

واحدهای کوچکتر القایی هم این روزها با بازار حداقل 2550 تومانی آهن اسفنجی مواجه هستند که از تناسب 50 درصدی نرخ آهن اسفنجی نسبت به نرخ فروش شمش، به مراتب بالاتر است.

می‌توان گفت در واقع مشکل اصلی و اساسی امروز بازار داخلی، تهیه مواد اولیه‌ای است که فعلا اولویت و رویکرد آن بازارهای صادراتی است و به نرخ های داخلی و خاستگاه مشتری داخلی کمتر توجه دارد. این نوع رویکرد هم بنظر می‌رسد که فعلا از سیاست‌های کلی دولت در جهت اولویت تامین نیاز ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی سرچشمه می‌گیرد، کما اینکه چندی پیش با اعمال محدودیت صادرات این ماده اولیه یا همان آهن اسفنجی از سمت یک مقام بالای دولتی مخالفت شد و به طوری‌که دیده می‌شود مشکل کمبود و تامین مواد اولیه هنوز برای بخش خصوصی مرتفع نشده و در حال حاضر محرک اصلی افزایش قیمت‌های مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی محسوب می‌شود.


برچسب‌ها:

نظرات

  • M.Mahdavi

    تا وقتی قانونی درست و محکمی برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه اعمال نشه، تولید کنندگان با کمبود مواد اولیه مواجه میشن. با حلوا حلوا کردن که دهن شیرین نمیشه.باید یه فکر اساسی کنن که صادرات مواد اولیه انجام نشه حضرت عباسی