امروز : سه شنبه 24 تیر 1399

توسعه روزافزون صنعت فولاد

1398/12/11 0
توسعه روزافزون صنعت فولاد - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای توسعه روزافزون صنعت فولاد، حدود پنجاه سال است که صنعت فولاد به کشور ما وارد شده‌است. در کشورهای دیگر صنعت فولاد به تدریج از تولید محصولات معمولی به سمت محصولات خاص و پیشرفته فولادی جریان یافت. تولیدکنندگان فولاد در این کشورها به مرور به صورت تخصصی به تولید محصول پرداختند.…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای توسعه روزافزون صنعت فولاد، حدود پنجاه سال است که صنعت فولاد به کشور ما وارد شده‌است. در کشورهای دیگر صنعت فولاد به تدریج از تولید محصولات معمولی به سمت محصولات خاص و پیشرفته فولادی جریان یافت. تولیدکنندگان فولاد در این کشورها به مرور به صورت تخصصی به تولید محصول پرداختند. مصرف‌کنندگان نیز به تدریج تمایل خود را نسبت به محصولات معمولی فولادی تغییر دادند و از فولادهای پیشرفته به صورت تخصصی بهره بردند.
در بین محصولات تولید شده فولادی در کشورهای پیشرفته دنیا، فولادهای ضدزنگ وجود دارند که پایه اصلی ترکیبات این محصولات کروم می‌باشد. فولادهای ضدزنگ برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. این نوع از محصولات طیف بسیار وسیعی از فولادهای آلیاژی هستند که برای کاربردهای ضدزنگ‌زدگی و ضدخوردگی استفاده می‌شوند. صنایعی که به صورت گسترده از این محصول استفاده می‌کنند، شامل صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، فلزی، معدنی و غیره می‌باشند. علاوه بر این صنایع، محصولات فولادی در اکثر صنایعی که روزانه با آن سرکار داریم، استفاده می‌شوند.
همانطور که می‌دانید، فولاد ضدزنگ به سطح بالایی از دانش فنی و تکنولوژی نیاز دارد. این محصول را تنها برخی از شرکت‌هایی که در صنعت فولاد پیشرو هستند، به تولید می‌رسانند. انواع فولادهای زنگ‌نزن سهم کمی از تولید فولاد در دنیا را دارا می‎باشند. با این وجود، طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان را به خود اختصاص می‌دهند. قیمت این محصولات در مقایسه با فولادهای معمولی و حتی فولادهای آلیاژی بسیار بالاتر است.
در کشور ما با وجود اینکه صنایعی مختلفی از این محصول استفاده می‌کنند، اما تولید آن در مقیاس انبوهی صورت نمی‌گیرد. میزان تولید این محصول در شرکت‌های ریخته‌گری تنها در حد قطعات خاص باقی مانده‌است.
شرکت فولاد آلیاژی ایران به عنوان تنها تولیدکننده فولاد آلیاژی در مقیاس انبوه، دانش فنی تولید فولاد زنگ‌‌نزن را از زمان تاسیس خود کسب کرده، با این وجود متاسفانه هنوز به صورت جدی و تجاری و در مقیاس انبوه وارد آن نشده‌است.


برچسب‌ها: