امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

دلایل کمبود و گرانی ورق

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/10/01 0
علل کمبود و گرانی ورق

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره علت تداوم کمبود و گرانی ورق در هفته‌ های اخیر با وجود اجرای شیوه‌نامه جدید دولت، از نحوه اجرای این مصوبه انتقاد کرد و گفت: دولت شیوه‌نامه‌ای را تصویب کرده است که اصل آن هم مشکل دارد، البته در حالی که…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره علت تداوم کمبود و گرانی ورق در هفته‌ های اخیر با وجود اجرای شیوه‌نامه جدید دولت، از نحوه اجرای این مصوبه انتقاد کرد و گفت: دولت شیوه‌نامه‌ای را تصویب کرده است که اصل آن هم مشکل دارد، البته در حالی که بسیاری از بندهای این شیوه ‌نامه نیاز به اصلاح دارد، می‌توان گفت تقریبا هیچ‌کدام از بندهای آن هنوز هم اجرایی نشده است.

وی با اشاره به توافق پیشین دادستانی کل کشور با فولاد مبارکه اصفهان درباره لزوم توزیع سهمیه‌ای ورق‌های تولیدی این شرکت در میان واحدهای تولیدی صنایع پایین‌ دستی اضافه کرد: طی دو بار مذاکره‌ای که با فولاد مبارکه اصفهان داشتیم، سعی کردیم عرضه سهمیه‌ای ورق را به شکل آزمایشی انجام دهیم، اما متأسفانه توافق‌های ما با این کارخانه به سرانجام نرسید.

معاون قضایی دادستان کل کشور ادامه داد: بعد از گذشت مدت زیادی از این توافق و همچنین اقداماتی که فولاد مبارکه انجام داده است، حتی بعد از برگزاری جلسات متعدد و نشست‌های مختلف، هنوز دولت به یک مصوبه در خصوص تنظیم بازار ورق که هم به نفع تولیدکنندگان و هم به نفع مصرف‌کنندگان باشد، نرسیده است.

عمرانی با تاکید بر این که اگر فولاد مبارکه به قول خود عمل کند، مشکل بازار ورق حل خواهد شد، بیان کرد: بازار داخلی ما حدود ۸ میلیون تن ورق نیاز دارد که ۷ میلیون تن از آن توسط فولاد مبارکه اصفهان تأمین می ‌شود و قطعا اگر این شرکت به تعهدات عرضه خود عمل کند، باقی تولیدکنندگان ورق هم عرضه مناسب محصولاتشان در بورس کالا را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: ما تا جایی که می‌توانستیم به حوزه تنظیم بازار ورود کرده‌ایم، اما برای برخورد با گرانی‌های نامتعارفی که اخیرا در بازار فولاد دیده می‌شود، سازمان تعزیرات نیز باید به این ماجرا ورود کرده و به این گرانی‌ ها رسیدگی کند. معاون قضایی دادستان کل کشور از برخی بندهای شیوه‌نامه اخیر دولت نیز انتقاد کرد و گفت: شیوه‌نامه جدید میزان عرضه زیادی را بر دوش بورس کالا گذاشته، اما توجه نکرده است که آیا بورس کشش این میزان از عرضه را دارد یا خیر؟

عمرانی در ادامه اظهار داشت: پیش از این که بخش زیادی از محصولات فولادی در بورس کالا عرضه نمی‌شد، بعضی از معاملات ابطال می‌شدند و حالا هم که قرار شده است تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شود، این سؤال پیش می‌آید کسانی که میزان کمی میلگرد یا تیرآهن می‌خواهند، باید از کجا محصولات مد نظر خود را تهیه کنند؟

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش برخی انتقادات درباره گرانی ورق فولادی را نیز متوجه بورس کالا دانست و تصریح کرد: در حال حاضر، بورس کالای ما مانند یک قیف است و اصل کار این بورس ایراد دارد و ما نمی‌توانیم لزوما به کار فولاد مبارکه خرده بگیریم.

این مقام ارشد قضایی درباره نحوه نظارت قوه قضاییه بر بازار فولاد نیز تصریح کرد: اصولا برای رسیدگی به تخلفات اقتصادی، باید موضوع از طرف نهادهای دولتی به ما گزارش شود و بعد از آن، دستگاه قضایی وارد عمل خواهد شد. بنابراین برای برخورد با شرکت‌هایی که محصولات خود را به میزان کافی در بورس کالا عرضه نمی‌کنند نیز ابتدا باید بورس کالا یا وزارت صمت این موارد تخلف و عرضه خارج از شبکه را به دستگاه قضایی گزارش دهند تا ما قضیه را به مراجع مربوطه ارجاع دهیم، اما متاسفانه اراده کافی برای گزارش تخلفات در هیچ‌کدام از این دستگاه‌ها دیده نشده است.