امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

بازار نابسامان ورق آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۱۲ دی ۱۳۹۸ ۰
بازار نابسامان ورق آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد. موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد.

موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه شود. این در حالی است که صنایع پایین‌دست مانند خودروسازان و تولیدکنندگان پروفیل و لوله از این قاعده مستثنی می‌باشند.

آمارها نشان می‌دهند که همواره میزان تولید، مصرف و صادرات ورق مشخص است. مقداری از این محصول نیز در بورس کالا عرضه می‌شود که قابل بررسی می‌باشد. با این وجود، هنوز هم برخی از واحدها باز هم از شیوه‌هایی به جز بورس کالا محصول ورق خود را به فروش می‌رسانند. همین موضوع باعث نابسامانی در بازار ورق شده‌است.

به دلیل عواملی که ذکر شد، تصمیم بر این شد که طرحی برای کنترل قیمت‌ها و شفافیت در بازار ورق، ارائه شود. بنابراین، اقدام به فروش ورق خارج از بورس کالا ممنوع شد. در صورتی که این مسئله توسط تولیدکنندگان رعایت نشود، حکم کالای قاچاق را در پی دارد.

با عرضه ورق در بورس کالا، علاوه بر اینکه تمامی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان این کالا مشخص می‌شوند، خریدارن این محصول نیز شناسایی و امکان رصد و پیگیری محصولاتی که در داخل کشورمان اضافه بر نیاز تولید می‌شود، بیشتر می‌شود.

در صورتی که این فرآیند تداوم پیدا کند، وزارت‌‌خانه می‌تواند برای صادرات این دست از محصولات بهتر از قبل تصمیم بگیرد. علاوه بر این، اگر تولیدکنندگان محصولات خود را در این بازار عرضه کنند، در صورتی که خریداری نداشته‌باشند مشکلی برای صادرات وجود ندارد.

در حال حاضر تولیدکنندگان برای عرضه در بورس کالا و اثبات اینکه محصولاتشان بیش از نیاز بازار است، لازم است که هزینه‌هایی جهت حضور در بورس کالا بپردازند.

طرح ممنوعیت فروش ورق در خارج از بازار بورس کالا، تمهیداتی نیز برای تولیدکنندگان اندیشه کرده‌است. این تمهیدات می‌تواند شامل قیمت‌گذاری در بازار بورس کالا شود و مشمول شرایط عرضه در بورس‌کالا نشوند.

این مسئله به این دلیل است که بورس کالا برای عرضه محصولات ضمانت‌نامه‌هایی دریافت می‌کند که بعضی از آن‌ها برای شرکت‌ها هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند. با این حال این تمهیدات هنوز در این طرح اجرایی نشده‌است. تنها کشف قیمت در بورس در این طرح پیشنهاد شده که نیاز به کارشناسی و بررسی بیشتری دارد.