امروز : یکشنبه 6 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : 300 تا 900 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

بازار نابسامان ورق آهن

1398/10/12 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد. موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد.

موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه شود. این در حالی است که صنایع پایین‌دست مانند خودروسازان و تولیدکنندگان پروفیل و لوله از این قاعده مستثنی می‌باشند.

آمارها نشان می‌دهند که همواره میزان تولید، مصرف و صادرات ورق مشخص است. مقداری از این محصول نیز در بورس کالا عرضه می‌شود که قابل بررسی می‌باشد. با این وجود، هنوز هم برخی از واحدها باز هم از شیوه‌هایی به جز بورس کالا محصول ورق خود را به فروش می‌رسانند. همین موضوع باعث نابسامانی در بازار ورق شده‌است.

به دلیل عواملی که ذکر شد، تصمیم بر این شد که طرحی برای کنترل قیمت‌ها و شفافیت در بازار ورق، ارائه شود. بنابراین، اقدام به فروش ورق خارج از بورس کالا ممنوع شد. در صورتی که این مسئله توسط تولیدکنندگان رعایت نشود، حکم کالای قاچاق را در پی دارد.

با عرضه ورق در بورس کالا، علاوه بر اینکه تمامی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان این کالا مشخص می‌شوند، خریدارن این محصول نیز شناسایی و امکان رصد و پیگیری محصولاتی که در داخل کشورمان اضافه بر نیاز تولید می‌شود، بیشتر می‌شود.

در صورتی که این فرآیند تداوم پیدا کند، وزارت‌‌خانه می‌تواند برای صادرات این دست از محصولات بهتر از قبل تصمیم بگیرد. علاوه بر این، اگر تولیدکنندگان محصولات خود را در این بازار عرضه کنند، در صورتی که خریداری نداشته‌باشند مشکلی برای صادرات وجود ندارد.

در حال حاضر تولیدکنندگان برای عرضه در بورس کالا و اثبات اینکه محصولاتشان بیش از نیاز بازار است، لازم است که هزینه‌هایی جهت حضور در بورس کالا بپردازند.

طرح ممنوعیت فروش ورق در خارج از بازار بورس کالا، تمهیداتی نیز برای تولیدکنندگان اندیشه کرده‌است. این تمهیدات می‌تواند شامل قیمت‌گذاری در بازار بورس کالا شود و مشمول شرایط عرضه در بورس‌کالا نشوند. این مسئله به این دلیل است که بورس کالا برای عرضه محصولات ضمانت‌نامه‌هایی دریافت می‌کند که بعضی از آن‌ها برای شرکت‌ها هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند. با این حال این تمهیدات هنوز در این طرح اجرایی نشده‌است. تنها کشف قیمت در بورس در این طرح پیشنهاد شده که نیاز به کارشناسی و بررسی بیشتری دارد.


برچسب‌ها: