امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

بازار نابسامان ورق آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/12 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد. موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر اوضاع نابسامان ورق باعث تدوین طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بازار بورس کالا شد. این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد.

موضوع این طرح از این قرار است که مانند محصولات پتروشیمی، صفر تا صد محصول ورق در بازار بورس کالا عرضه شود. این در حالی است که صنایع پایین‌دست مانند خودروسازان و تولیدکنندگان پروفیل و لوله از این قاعده مستثنی می‌باشند.

آمارها نشان می‌دهند که همواره میزان تولید، مصرف و صادرات ورق مشخص است. مقداری از این محصول نیز در بورس کالا عرضه می‌شود که قابل بررسی می‌باشد. با این وجود، هنوز هم برخی از واحدها باز هم از شیوه‌هایی به جز بورس کالا محصول ورق خود را به فروش می‌رسانند. همین موضوع باعث نابسامانی در بازار ورق شده‌است.

به دلیل عواملی که ذکر شد، تصمیم بر این شد که طرحی برای کنترل قیمت‌ها و شفافیت در بازار ورق، ارائه شود. بنابراین، اقدام به فروش ورق خارج از بورس کالا ممنوع شد. در صورتی که این مسئله توسط تولیدکنندگان رعایت نشود، حکم کالای قاچاق را در پی دارد.

با عرضه ورق در بورس کالا، علاوه بر اینکه تمامی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان این کالا مشخص می‌شوند، خریدارن این محصول نیز شناسایی و امکان رصد و پیگیری محصولاتی که در داخل کشورمان اضافه بر نیاز تولید می‌شود، بیشتر می‌شود.

در صورتی که این فرآیند تداوم پیدا کند، وزارت‌‌خانه می‌تواند برای صادرات این دست از محصولات بهتر از قبل تصمیم بگیرد. علاوه بر این، اگر تولیدکنندگان محصولات خود را در این بازار عرضه کنند، در صورتی که خریداری نداشته‌باشند مشکلی برای صادرات وجود ندارد.

در حال حاضر تولیدکنندگان برای عرضه در بورس کالا و اثبات اینکه محصولاتشان بیش از نیاز بازار است، لازم است که هزینه‌هایی جهت حضور در بورس کالا بپردازند.

طرح ممنوعیت فروش ورق در خارج از بازار بورس کالا، تمهیداتی نیز برای تولیدکنندگان اندیشه کرده‌است. این تمهیدات می‌تواند شامل قیمت‌گذاری در بازار بورس کالا شود و مشمول شرایط عرضه در بورس‌کالا نشوند. این مسئله به این دلیل است که بورس کالا برای عرضه محصولات ضمانت‌نامه‌هایی دریافت می‌کند که بعضی از آن‌ها برای شرکت‌ها هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند. با این حال این تمهیدات هنوز در این طرح اجرایی نشده‌است. تنها کشف قیمت در بورس در این طرح پیشنهاد شده که نیاز به کارشناسی و بررسی بیشتری دارد.


برچسب‌ها: