امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

ارزان‌فروشی محصولات فولادی چین در پی ترس از رکود اقتصادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/11 0
ارزان‌فروشی محصولات فولادی چین در پی ترس از رکود اقتصادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز جمعه در بازارها و معاملات آینده چین، قیمت محصولات فلزی و مواد اولیه با کاهش روبه‌رو شد. سنگ‌آهن، ماده اولیه مهم در زنجیره تولید فولاد در حدود 5 درصد با افت همراه شد. دلیل این موضوع را می‌توان گسترش سریع ویروس کرونا دانست. این موضوع به ترس از رکود جهانی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز جمعه در بازارها و معاملات آینده چین، قیمت محصولات فلزی و مواد اولیه با کاهش روبه‌رو شد. سنگ‌آهن، ماده اولیه مهم در زنجیره تولید فولاد در حدود 5 درصد با افت همراه شد. دلیل این موضوع را می‌توان گسترش سریع ویروس کرونا دانست. این موضوع به ترس از رکود جهانی دامن زده و چشم‌انداز تقاضای فلزات آهنی را تیره‌تر کرده‌است.
با توجه به اینکه ویروس کرونا از کشور چین سرچشمه گرفته، هم اکنون هزاران نفر را آلوده کرده و با در نظر گرفتن این نکته که نیمی از تولید فولاد جهان در چین می‌باشد و این کشور در زمینه صادرات بزرگترین صادرکننده مواد تولیدی و ساختمانی است، به این ترتیب ترس از رکود جهانی تشدید شده‌است.
هم اکنون کشور چین که به عنوان بزرگترین واردکننده سنگ‌آهن در جهان می‌باشد، تحت فشار قرار گرفته تا به این ترتیب بتواند محصولات فولادی بیشتری را به فروش برساند. دلیل این جریان را می‌توان متوقف شدن پروژ‌ه‌های ساخت و ساز و فروش کارخانه‌ها دانست که توانسته ضربه سنگینی به تقاضا وارد کند.
در بورس کالای دالیان، قراردادهای سنگ‌آهن در حدود 4.7 درصد کاهش یافته و به ازای هر تن در حدود 86 دلار و 41 سنت رسیده‌است. به این ترتیب، در نهایت شاهد آن هستیم که قیمت‌های نقدی در دو هفته اخیر به کمترین میزان خود تنزل کرده‌است. علاوه بر این، معاملات شانگهای به اندازه 3 درصد با افت همراه شده‌است.
با توجه به گسترش سریع بیماری کرونا ویروس در سراسر جهان و همه‌گیری این ویروس که باعث اختلال در تجارت جهانی شده، ارزان‌فروشی چین نیز تشدید شده‌است. با اینکه فعالیت‌های اقتصادی در در چین پس از تعطیلات تحمیل شده در این کشور برای مهار بیماری، به آرامی از سر گرفته می‎شود، اما سایر کشورها شروع به اعمال محدودیت‌هایی برای ممانعت از شیوع بیماری کرده‌اند.
یک تحلیل‌گر از شرکت Argonaut Securities در هنگ‌کنک بیان کرده که اقداماتی مثل قرنطینه که برای پیش‌گیری از سمت برخی از مناطق و کشورهای آسیب‌دیده صورت گرفته، منجر به مختل شدن واردات و صاردات چین شده‌است. این امر به احتمال زیاد می‌تواند بر بهبود اقتصاد داخلی چین اثر بگذارد.
این تحلیل‌گر در ادامه بیانات خود اشاره کرده که محصول میلگرد که یک محصول ویژه برای ساخت و ساز محسوب می‌شود، در معاملات آینده بورس کالا در حدود 2.3 درصد افت خواهد کرد. این در حالی است که نورد گرم و که در خودرو و لوازم خانگی استفاده می‌شود، در حدود 1.8 درصد و فولادهای ضدزنگ در حدود 1.2 درصد کاهش یافته‎اند.
زغال کک‌شو و کک، هر دو تقریبا در حدود 2 درصد کاهش یافتند. در روز پنج‌شنبه قیمت لحظه‌ای سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد که 88 دلار تسویه شد، از پایین‌ترین سطح قیمتی خود از 12 فوریه تا کنون را تجربه کرد.
بر طبق یک نظرسنجی از رویترز از 25 اقتصاددان این نتیجه حاصل شد که در پی شیوع بیماری کرونا ویروس و جلوگیری از شیوع آن، فعالیت‌ها در بخش تولید گسترده چین به احتمال زیاد سریع‌ترین افت را در ماه فوریه تجربه نموده و همین امر بحران مالی جهانی را تشدید می‌کند.
برترین استان تولیدکننده فولاد چین یعنی هبی دارای پروژه‌های بزرگی است که در سال 2020 برنامه‌‍ریزی شده‌است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به 18 پروژه فولادی با سرمایه‌گذاری مجموعا 215.7 میلیارد یوان اشاره کرد.