امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

بهبود عرضه در بورس کالا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/11/08 0
بهبود عرضه در بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بعد از سه هفته نبود تقاضا برای بیش از ۹۰ درصد از حجم عرضه شمش بلوم در بورس کالا، روزگذشته در این بازار فیزیکی حدود ۸۰ درصد از شمش های بلوم عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. می توان گفت به سبب اعمال ضریب ۷۵ درصدی به جای ضریب ۸۰ درصدی و همچنین با…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بعد از سه هفته نبود تقاضا برای بیش از ۹۰ درصد از حجم عرضه شمش بلوم در بورس کالا، روزگذشته در این بازار فیزیکی حدود ۸۰ درصد از شمش های بلوم عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. می توان گفت به سبب اعمال ضریب ۷۵ درصدی به جای ضریب ۸۰ درصدی و همچنین با کاهش نرخ دلار، قیمت پایه شمش در بورس کالا ۱۶ درصد کاهش یافت و شاهد بهبود معاملات شمش بورسی بودیم.

البته نکته حائز اهمیت این است که بیش از ۵۰ درصد شمش های عرضه شده معامله شدند با این حال نرخ پایه عرضه ها در هفته پیش رو برحسب شیوه نامه بار دیگر براساس ضریب ۸۰ درصد تعیین خواهد شد اما فعالان بازار فولاد اعتقاد دارند به علت روند نزولی اخیر نرخ محصولات صادراتی منطقه  CIS هنوز هم انتظار برای افت بیشتر نرخ دلار نیمایی با وجود توقف روند ریزشی آن وجود دارد، به نظر می‌رسد با وجود احتمال رشد نسبی قیمت پایه شمش در معاملات هفته آتی بورس کالا، بازهم شاهد بهبود نسبی معاملات این محصول در هفته آینده باشیم.

و اما نکته دیگر این است که قیمت پایه مقاطع طویل فولادی به دلیل نبود تقاضا بیش از ۹۹ درصد حجم عرضه این مقاطع در معاملات سه هفته گذشته بورس کالا، براساس ضریب ۷۵ درصد نرخ محصولات صادراتی منطقه CIS تعیین شده است و نرخ پایه میلگرد با احتساب مالیات بر ارزش افزوده حدود ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان یعنی حدود ۲۰۰ تومان پایین‌ تر از متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد خواهد بود؛ به همین سبب احتمال بهبود معاملات مقاطع در این چند روز وجود دارد و اگر بخش زیادی از حجم عرضه معامله شود، کم نیست.

 و اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا بهبود این هفته معاملات محصولات طویل فولادی مثل شمش فولادی و مقاطع در بورس کالا به بازار آزاد نیز کشیده خواهد شد؟ و اما در پاسخ به این سوال می توان گفت این احتمال وجود دارد که تا زمانی به سبب شرایط آب‌ وهوایی و و از آن مهم تر انتظارات کاهش برای نرخ دلار، تقاضای اندکی را در بازار فولاد مشاهده کنیم و بازار آهن همچنان در رکود به سر خواهد برد و احتمال دارد در بهترین حالت، شاید در آینده نزدیک شدت این رکود کمی کمتر شود. و اما برخی احتمالات حاکی از آن است که اگر تقاضای مصرفی برای محصولات فولادی افزایش یابد خصوصاً برای تامین مصالح ساختمانی در ورود به سال جدید و بعد از تعطیلات سال نو که از سر گرفته خواهند شد بازار فولاد از اواخر این ماه بار دیگر بهبود خواهد یافت.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.