امروز : پنج شنبه 3 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

بازار آهن تحت تاثیر رشد قیمت های پایه

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/03/13 0
بازار آهن تحت تاثیر رشد قیمت های پایه

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز گذشته آمارهای منتشر شده از معاملات صورت گرفته در بورس کالا نشان از عدم رونق در رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی بود. شرایط موجود در بورس کالا در حالی بود که با افزایش نرخ پایه شمش فولادی در روز سه شنبه، انتظار می رفت شاهد رونق نسبی در معاملات مقاطع طویل فولادی در روز…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز گذشته آمارهای منتشر شده از معاملات صورت گرفته در بورس کالا نشان از عدم رونق در رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی بود. شرایط موجود در بورس کالا در حالی بود که با افزایش نرخ پایه شمش فولادی در روز سه شنبه، انتظار می رفت شاهد رونق نسبی در معاملات مقاطع طویل فولادی در روز اخیر باشیم.

در روز چهارشنبه از سوی دیگر بورس کالا طی ابلاغیه ای اعلام کرد که سقف قیمت پایه شمش و همچنین مقاطع طویل فولادی حداکثر می تواند برابر با میانگین هفتگی قیمت جهانی در هفته قبل با در نظر گرفتن نرخ ارز هفتگی نیما در روز قبل خود باشد. این ابلاغیه سیگنالی کاهشی برای بازار فولاد بود و بر معاملات مقاطع فولادی در روز گذشته نیز موثر واقع شد، به این صورت که از ۱۴۸ هزار تن میلگرد فولادی که در این بازار عرضه شد، فقط ۲۴ هزار تن آن مورد معامله قرار گرفت.

با وجود اینکه شاهد استقبال قابل توجهی در رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی از سوی خریداران نبودیم، اما فعالان این حوزه معتقدند که تقاضای سرمایه ای محدودی در این بازار به وجود آمده است. فعالان این بازار همچنین معتقدند که عدم نظارت قیمتی و از سوی دیگر استمرار روند صعودی بهای پایه شمش و مقاطع طویل فولادی موجب ورود تقاضای سرمایه ای به این بازار شدند؛ لازم به ذکر است که در روزهای پایانی هر دولتی این مسائل متداول بوده و در این مواقع به علت اینکه کنترلی بر بازار صورت نمی گیرد، فرصت مناسبی برای افزایش چشمگیر قیمت ها ایجاد می شود. 

عرضه میلگرد در معاملات روز گذشته بورس کالا با نرخ پایه ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شد که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده و همچنین کارمزد بورس، قیمت این میلگرد برای خریداران از رینگ دیروز، رقم ۱۴ هزار و ۸۶۰ تومان خواهد بود. این میلگرد در بازار آزاد با درنظر گرفتن هزینه حمل و نقل و سود تاجر، نرخی در کانال قیمتی ۱۵ هزار تومان خواهد داشت، با این تفاسیر عرضه های صورت گرفته مقاطع طویل فولادی در نرخ های پایه روز گذشته را می توان مهر تایید بورس نسبت به میلگرد ۱۵ هزار تومانی محسوب کرد.