امروز : چهارشنبه 13 اسفند 1399

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 120 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

80 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

حمایت بازار آهن از سرمایه‌داران و کامیابی دلالان از شرایط آشفته فعلی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/23 0
حمایت بازار آهن از سرمایه داران و کامیابی دلالان از شرایط آشفته فعلی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها به دلیل تصمیمات غیرکارشناسانه، شرکت‌های بزرگ با سود انباشته چند هزار میلیارد تومانی به جای حمایت بازار آهن از صنایع کوچک بر آن شدند که صنایع کوچک را تبدیل به محلی برای تامین مالی خود کنند. متاسفانه این تصمیم پی‌رو صدور دستور اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها به دلیل تصمیمات غیرکارشناسانه، شرکت‌های بزرگ با سود انباشته چند هزار میلیارد تومانی به جای حمایت بازار آهن از صنایع کوچک بر آن شدند که صنایع کوچک را تبدیل به محلی برای تامین مالی خود کنند. متاسفانه این تصمیم پی‌رو صدور دستور اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر انجام معاملات نقدی سه‌ماهه اخذ شده‌است.
برخی از فعالان بازار آهن بر این باورند که وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از مشاهده عدم پاسخ‌گویی تقاضای زیاد ورق در بورس کالا، به اشتباه تصور کرد که این میزان تقاضا به دلیل فروش اعتباری در بورس کالا بوده‌است. پی رو همین موضوع وزارت صمت مصمم شد که نحوه معاملات را از اعتباری به نقدی تغییر دهد.
بسیاری از تولیدکنندگان کوچک و متوسط که میزان سرمایه در گردش کافی برای خود نداشتند، حالا به دلیل وجود برنامه‌های دولتی مثل طرح “گام” که گفته شده این طرح به افزایش نقدینگی این تولیدکنندگان کمک می‌کند، محلی شده‌اند برای تغذیه شرکت‌های بزرگ و ورود مجدد دلالان به معاملات بازار آهن.
در مورد این موضوع دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل اشاره کرد که تنها یک تصمیم اشتباه کوچک در جهت خنثی شدن التهابات بازار نه تنها نمی‌تواند به ثبات بازار کمک کند، بلکه ممکن است باعث نوسانات و جولان دادن بیشتر دلالان در بازار آهن شود. علاوه بر این، با رشد بیشتر قیمت ورق، قیمت قوطی و پروفیل نیز رشد کرده و تقریبا دو برابر شده‌است. علت این موضوع را می‌توان در پروفیل تولید شده به قیمت 7000 هزار 500 تومن به ازای هر کیلوگرم در کارخانه توسط تولیدکننده دانست. با این حال بازار ورق در اختیار دلالان قرار گرفته که اجازه کاهش قیمت به آن را نمی‌دهند.
رشد قیمت ورق در حالی است که به هیچ عنوان میزان مصرف آن افزایش نیافته‌است. علاوه بر این، در عرضه آن نیز در بازار آهن تغییری حاصل نشده‌است. تنها سوداگران میزان فعالیت خود را در بازار افزایش داده‌اند.
این مسئله را باید مد نظر قرار داد که در بازار بورس کالا تنها تولیدکنندگانی که نقدینگی کافی دارند قادر به خرید ورق هستند و مابقی باید به سراغ دلال‌ها بروند و خرید خود را از آنان انجام دهند.
در شرایط فعلی حتی اگر تولیدکنندگان با کمک دلالان میزان ورق مورد نیاز خود را از بازار بورس کالا تهیه کنند، لازم است که کلیه مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز بپردازند. در این میان باز هم سود نهایی معاملات نصیب دلالان خواهد شد. در صورتی که تولیدکنندگان قادر نباشند که از بازار بورس کالا خرید کنند، سهمیه آن‌ها از بین خواهد رفت و آنان با خطر تعطیلی روبه‌رو خواهند شد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.