امروز : سه شنبه 24 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

120 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

60 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 6 2020 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/19 0
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن در هفته گذشته از 83 دلار به حدود 80 دلار رسید، اما تا روزهای رسیدن تا پایان هفته به دلیل طوفان گرمسیری در استرالیا و نگرانی از محدودیت بیش‌تر عرضه، قیمت سنگ‌آهن وارداتی با خلوص 62 درصد…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن در هفته گذشته از 83 دلار به حدود 80 دلار رسید، اما تا روزهای رسیدن تا پایان هفته به دلیل طوفان گرمسیری در استرالیا و نگرانی از محدودیت بیش‌تر عرضه، قیمت سنگ‌آهن وارداتی با خلوص 62 درصد در چین به 82.15 دلار هر تن خشک سی اف آر دست یافت.
با این حال، این رشد قیمت بیشتر جنبه روانی و کوتاه‌مدت دارد، زیرا در چین با توجه به شرایط به وجود آمده از شیوع ویروس کرونا، کارخانه‌های بیشتری این روزها تصمیم گرفته‌اند، تعمیرات خطوط تولید را به سه ماه نخست سال منتقل کنند یا داوطلبانه تولید را متوقف یا کم‌تر کرده‌اند. به همین ترتیب، میزان تقاضا برای سنگ‌آهن ناچیز است.
آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص 61 درصد در بازار صادرات ایران نیز از 57.8 دلار به 44.8 دلار هر تن فوب رسید. علاوه بر این، سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد ایران نیز به اندازه 13 دلار ارزان‌تر شده و در نهایت به قیمت 41.7 دلار هر تن فوب رسیده‌است.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، با اینکه از اواسط دسامبر تاکنون بازار قراضه ترکیه بهبود قیمت چشمگیری را تجربه نکرده بود و تا اواسط هفته قبل نیز قیمت از 270 دلار به حدود 252 دلار هر تن سی اف آر رسید، معامله یک محموله قراضه آمریکا، توانست میانگین قیمت بازار را تا پایان هفته حدود 4 دلار بالا ببرد و در نهایت به 256 دلار هر تن سی اف آر برساند.
علاوه بر این، معامله یک محموله قراضه مخلوط اروپا با قیمت حدودا 261.5 دلار هر تن سی اف آر باعث شد که میانگین قیمت قراضه سنگین 20-80 اروپا در حدود 258 تا 259 دلار هر تن سی اف آر شود. برخی از افراد بر این باورند که این معامله از سطح قیمت مورد نظر بازار بالاتر بوده ولی ممکن است به ثبات بازار قراضه کمک کند.
قیمت قراضه سنگین کلاس 2 در بازار صادرات ژاپن تا حدود 20 دلار افت هفتگی داشته و در نهایت 210 دلار هر تن فوب شده‌است. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین 20-80 در شرق آسیا نیز 15 دلار ارزان‌تر شده و با قیمت 270 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
قراضه خرد شده در بازار داخلی آمریکا نیز حدود 20 دلار افت داشته و در نهایت با قیمت 280 دلار هر لانگ تن ثبت شد.
بازار داخلی و جهانی بیلت
بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته با افت قیمت قراضه در ترکیه و رکود کلی تقاضا، بازار بیلت سی آی اس تحت فشار بود. میانگین قیمت در حدود 10 دلار افت کرد و در بازه قیمت 375 تا 378 دلار هر تن فوب شنیده شد.
البته خریدارها به دنبال بیلتی با قیمت 370 دلار یا کمتر از آن بودند. در ترکیه بیلت وارداتی 400 تا 410 دلار هر تن سی اف آر بود ولی قیمت مورد نظر خریداران تا 390 دلار شنیده‌شد.
در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس 425 تا 430 دلار هر تن سی اف آر بود و معامله‌ای در این قیمت هم بسته نشده‌است.
در هفته گذشته قیمت شمش صعودی بود. میانگین قیمت این محصول از 49575 ریال هر کیلو تمام شده در روز شنبه به 53113 ریال در روز چهارشنبه رسید. علت افزایش قیمت شمش را می‌توان همچنان مسئله عرضه آهن اسفنجی و قیمت آن دانست که تا روز چهارشنبه تا 30 هزار ریال پایه هم شنیده شد.
شنیده‌ها حاکی از آن هستند که خط دوم گل‌گهر از روزهای آینده در مدار تولید قرار خواهد گرفت و همین امر عرضه آهن اسفنجی را افزایش خواهد داد.
با این حال، آنچه که در بازار بورس کالا شاهد آن بودیم، افزایش قیمت همه کالاها بود. به همین ترتیب، نگاه بازار این بود که قیمت‌ها رو به بالا خواهد رفت. شایعات زیادی در بازار به گوش می‌رسد. به عنوان مثال، گزارش عملکرد نه ماهه فولادی‌ها در بورس سهام چندان دلچسب نبود و فولادی‌ها با افزایش قیمت پایه بصورت هفتگی در بورس به روند افزایشی قیمت کمک کردند تا صورت‌های مالی آن‌ها در پایان سال دلچسب باشد. از سوی دیگر، به گزارش مورخ 14 بهمن‌ماه سازمان حمایت به آقای خیابانی اشاره می‌کنند که در آن پیشنهاد شده فرمول قیمت‌گذاری پایه در بورس تغییر کند.
در گزارش سازمان حمایت از مصرف‌کننده‌ها و تولیدکننده‌ها به صورت سر بسته به تنگنای نقدینگی فولادسازان اشاره شده و از طرف دیگر به شکلی تحویلی درخواست شده که کلیه تقاضاها به بورس انتقال داده شود.
آنچه که مفعول مانده‌، عملکرد خود بورس است که خرید و فروش شمش را محدود به کسانی کرده که عضو سایت بهین‌یاب هستند. با روندی که پیش می‌رود باید انتظار داشت که تمام عرضه‌ها و تقاضاها به بورس برود و سازمان بورس بر مبنای فرمول خود معاملات را تعریف کند.
اکثر دست‌اندرکاران از قیمت‌های فعلی شمش راضی نیستند. دلیل این مسئله را می‌توان به کشیده شدن قیمت پیشنهادی میلگرد به سمت 60000 ریال هر کیلو دانست. این در حالی است که، در همین قیمت‌های موجود، خریداری برای میلگرد نیست، در نتیجه قیمت‌های فعلی میلگرد برای حداقل تولید است. از طرف دیگر، این قیمت‌ها به شدت به نقدینگی تولیدکنندگان فشار خواهد آورد و همین امر باعث کاستن از ظرفیت تولیدی آن‌ها شده که در واقع به معنای بالا رفتن قیمت تمام شده محصول ناشی از کاهش میزان نرخ بازدهی است. این روند افزایش قیمت‌ها بسیاری از تجار و بنکدارها را نگران کرده و منجر شده تا آن‌ها حالت انتظار را به فعالیت در بازار آهن ترجیح دهند.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، میلگرد صادراتی ترکیه در هفته گذشته تا حدود 20 دلار افت هفتگی داشته و در بازه قیمت 415 تا 425  دلار هر تن فوب ثبت شده‌است. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت تا 15 دلار ارزان‌تر شده و در نهایت با بهای 415 دلار هر تن درب کارخانه قطعی شده‌است. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز بر روی قیمت 420 دلار هر تن فوب ثابت ماند.
میلگرد صادراتی چین از 472 دلار به حدود 458 دلار هر تن فوب رسیده‌است. خریدارها هنوز در حال بررسی بازار و تاثیرات ویروس کرونا بر آن می‌باشند. به همین ترتیب، در حال حاضر فعالیت چندانی در بازار دیده نشده‌است.
در بازار داخلی اروپا، میلگرد با قیمت 480 یورو هر تن درب کارخانه بود. قیمت این کالا نسبت به روزهای پیشین خود در ثبات بوده‌است. در بازار آمریکا نیز میلگرد بر روی قیمت 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
در هفته گذشته قیمت مقاطع فولادی  به شدت رو به افزایش بود. روز شنبه متوسط قیمت میلگرد 53652 ریال بود که در آخر هفته به 58727 ریال رسید. علت این افزایش قیمت، بالا رفتن قیمت شمش و محدودیت عرضه از سمت بعضی از کارخانه‌ها بود.
بسیاری از دست‌اندرکاران ترجیح می‌دهند که در این نرخ‌ها کمتر معامله کنند. بسیاری بر این باورند موجودی‌های ارزان‌قیمت به بازار روانه و همین امر به برگشت بازار منتهی خواهد شد. عده‌ای دیگر استدلال می‌کنند که ذوب آهن اصفهان به عنوان کارخانه پیشرو روز شنبه، میلگرد خود را در قیمت پایه 46862 ریال فروخت، اما تحویل آن در ماه اسفند است که عملاً به فروردین سال آینده کشیده خواهد شد.
با توجه به فاصله قیمت بین بازار و بورس، برگشت قیمت نمی‌تواند میلگرد را به کمتر از 55000 ریال هر کیلو بکشاند. در سال آینده در صورت تغییر قیمت شمش و یا ارز طبعاً باید قیمت میلگرد همچنان روند صعودی داشته باشد.
در روز شنبه میانگین قیمت تیرآهن برای سایزهای 14، 16 و 18، 65067 ریال بود که تا آخر هفته به 65933 ریال رسید. روز شنبه ذوب آهن سبد میلگرد را برای تحویل اردیبهشت‌ماه سال آینده در قیمت پایه 50548 ریال فروخت و روز سه‌شنبه همین سبد تیرآهن برای تحویل اردیبهشت سال آینده 51666 ریال معامله شد. مفهوم این حرکت آن است که احتمال پایین آمدن قیمت بسیار ضعیف است، هر چند که احتمال دارد در روزهای آینده بازار و معاملات آرام گردند ولی این به مثابه پایین آمدن قیمت تیرآهن نمی‌باشد.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 6 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، رکود بازار مواد اولیه و کمبود تقاضا در هفته‌ای که گذشت، بر جو بازار ورق سی آی اس نیز اثرگذار بود. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس در حدود 483 دلار هر تن فوب ثابت بود. قیمت ورق گرم سی آی اس در ترکیه  از 495 دلار دو هفته قبل به 490 تا 495 دلار هر تن سی اف آر معادل 475 تا 480 دلار هر تن فوب رسید.
ورق گرم صادراتی چین از 503 دلار به 478 دلار هر تن فوب رسیده‌است. هنوز بازار داخلی چین تحت شرایطی خاص است و فعالیتی در آن مشاهده نمی‌شود. از این رو برخی قیمت صادراتی را پایین‌تر آوردند تا کمبود عرضه داخلی را جبران کنند.
ورق گرم وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا 515 تا 520 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که تغییری نسبت به هفته قبل نداشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از 468 یورو به 477  یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم در حدود 4 دلار افت داشته و در نهایتبا قیمت 595 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم با ضخامت دو میلی‌متر روز شنبه در اصفهان 74000 ریال اعلام می‌شد. در اهواز نیز قیمت این کالا 70000 ریال بود، اما تا چهارشنبه در اصفهان به 77000 ریال و در اهواز به 73000 ریال رسید. علت افزایش قیمت گذشته از انتظارات تورمی مسئله افزایش قیمت اسلب بود که متاثر از افزایش قیمت شمش است. از طرف دیگر هزینه تبدیل در کارخانه نورد و لوله اهواز به حدود 1200 تومان هر کیلو رسیده‌است. به همین ترتیب، روند صعودی قیمت در صورت افزایش قیمت شمش کاملا متصور است. از طرف دیگر شنیده شده که فروش‌های اعتباری فولاد مبارکه محدود شده و پروفیل‌سازها باید خرید نقدی کنند. همین مسئله باعث کوچک شدن حجم معاملات را در بر داشته‌است.
روز شنبه ورق‌های گرم با ضخامت 3 تا 15 میلی‌متر مبارکه به صورت میانگین 80950 ریال قیمت داشت. با این حال، تا چهارشنبه قیمت این نوع از ورق به 86500 ریال رسید. بخشی از این افزایش قیمت را می‌توان ناشی از رفتار فولاد مبارکه دانست.
قیمت پایه اعلامی مبارکه در هفته گذشته بالاتر از قیمت هفته‌های قبل بود. همین اتفاق باعث شد تا قیمت‌ها در بورس افزایش یابند. با این حال، مهم‌‌ترین عاملی که باعث افزایش قیمت‌های ورق مبارکه شده، زمان تحویل آن‌هاست که آخر فروردین و آخر اردیبهشت سال آینده است. همین مسئله به خریداران این امیدواری را می‌دهد که احتمال کاهش قیمت نیست و آن‌ها می‌توانند در انتظار افزایش قیمت از فروردین ماه به بعد باشند.
ورق اکسین به روند افزایشی خود ادامه داد. در روز شنبه میانگین قیمت برای ضخامت‌های 10 تا 40 میلی‌متر 81875 ریال بود که تا چهارشنبه به 86413 ریال افزایش یافت. مهم‌ترین اثر افزایشی قیمت آن است که فروشنده‌ها به امید بالا رفتن قیمت دست از فروش کالا بر میدارند و همین امر به بالا رفتن قیمت دامن میزند.
در روز شنبه میانگین قیمت ورق سرد 107400 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 114900 ریال رسید. علت این افزایش قیمت معامله را می‌توان مچینگ در بورس دانست که مبارکه 72596 تن کالا را در قیمت 84697 ریال با تحویل 31 اردیبهشت سال 99 فروخت.
عرضه ورق روغنی بسیار محدود شده، در حالی که تقاضای آن هم به دلیل بالا رفتن قیمت کاهش یافته‌است.
ورق گالوانیزه مثل دیگر اقلام آهنی با افزایش قیمت روبرو شد. روز شنبه میانگین قیمت 99408 ریال بود که در نهایت به 104808 ریال رسید. علت این افزایش را می‌توان بالا رفتن قیمت ورق گرم به عنوان ورق پایه دانست.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.