امروز : سه شنبه 24 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

120 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

60 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 45 2019 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/08/18 1

بازار جهانی و داخلی سنگ آهن بر اساس بررسی کارشناسان آهن ملل اصفهان، گزارش هفته 45 آهن و فولاد نشان می‌دهد که در کشور چین میزان تقاضا برای سنگ آهن کاهش یافته است. در این کشور قیمت سنگ آهن وارداتی با خلوص 62 درصد از 84 دلار به 82.50 هر تن خشک سی اف آر رسید. به طور کلی تقاضا…

بازار جهانی و داخلی سنگ آهن

بر اساس بررسی کارشناسان آهن ملل اصفهان، گزارش هفته 45 آهن و فولاد نشان می‌دهد که در کشور چین میزان تقاضا برای سنگ آهن کاهش یافته است. در این کشور قیمت سنگ آهن وارداتی با خلوص 62 درصد از 84 دلار به 82.50 هر تن خشک سی اف آر رسید. به طور کلی تقاضا برای این کالا ضعیف است و تجار تمایل چندانی به خرید ندارند. در واقع بنادر چین از متقاضی برای خرید سنگ آهن خالی است. پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آتی میزان تقاضا برای سنگ آهن باز هم کاهش یابد و بازار آن به رکود نسبی نزدیک شود. میزان حمل سنگ آهن در هفته گذشته از استرالیا 14 درصد و از برزیل 13 درصد افزایش یافت. با توجه به این میزان حمل انتظار می‌رود که در روزهای آخر ماه نوامبر و دسامبر محموله‌های زیاد و سنگینی از سنگ آهن وارد کشور چین شود.

بر اساس گزارش یومتال، قیمت سنگ آهن با خلوص 61 درصد 39.8 دلار هر تن فوب شد. علاوه بر این، قیمت سنگ آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد ایران نیز افزایش پیدا کرد و با قیمت 36.8 دلار هر تن فوب معامله شد.

 

بازار جهانی و داخلی قراضه آهن

طبق بررسی کارشناسان آهن ملل اصفهان، در ترکیه قیمت قراضه آهن سنگین کلاس 1 و 2 با خلوص 20 تا 80 وارداتی در حدود 4 دلار افزایش پیدا کرد و با قیمت 260 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. در ترکیه به دلیل افزایش خرید قراضه و محدودیت عرضه، قیمت این کالا به صورت صعودی حفظ شده‌است. این در حالی است که در ماه اکتبر قیمت قراضه آهن 225 دلار بود. در کشور تایوان و در شرق قاره آسیا 6 تا 7 دلار قیمت قراضه کانتینری وارداتی رشد پیدا کرده و با نرخی معادل 243 تا 245 دلار هر تن سی اف آر معامله می‌شود. علاوه بر این، قیمت قراضه آهن با خلوص 50 ژاپن با قیمت 255 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت قراضه آهن سنگین کلاس 2 در ژاپن با قیمت 229 دلار هر تن فوب معامله شد که این نرخ نسبت به قیمت قبلی این کالا حدود 9 دلار رشد داشته‌است. بازار آمریکا شرایط متفاوتی دارد از ژاپن دارد. در این بازار قراضه آهن خرد شده به قیمت 234 دلار رسید. این در حالی است که آخرین قیمت این کالا در روزهای گذشته حدود 213 دلار بوده‌است.

 

بازار جهانی و داخلی بیلت

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با وجود اینکه در هفته گذشته بازار بیلت سی آی اس دچار رکود بوده‌است، اما عرضه‌کنندگان به دلیل رشد قیمت قراضه آهن برای کالای بیلت تخفیفی قائل نشدند. با این وجود بیلت آنان خریداری پیدا نکرد و تنها معاملاتی برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان انجام شد. قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود 370 دلار تا 380 دلار هر تن فوب معامله شد، در حالی که قیمت رایج در بازار 365 دلار هر تن فوب بود. قیمت بیلت سی آی اس وادراتی در کشور ترکیه در بازه 375 تا 380 دلار هر تن فوب معادل 390 تا 395 دلار هر تن سی اف آر بود. با وجود این رنج قیمت برای بیلت هیچ خریداری حاضر به معامله با قیمت بالاتر از 380 دلار نشد. قیمت بیلت سی آی اس در خاور دور بین 410 تا 415 دلار هر تن سی اف آر شنیده شده‌است. به دلیل ارزان‌تر بودن بیلت در سایر کشورها نظیر ایران و هند، بیلت خاور دور خریداری پیدا نکرد.

در طول هفته گذشته میانگین قیمت شمش فولادی در ایران ثابت بود حول قیمت 38163 ریال معامله شد. در بورس نیز این ثبات برای شمش وجود داشت. در برخی عرضه‌ها مثل چادرملو کاهش قیمت اندک 700 ریالی نیز شنیده‌شد. این در حالی است که محصول خوزستان به میزان 150 ریال افزایش داشت. می‌توان این ثبات نسبی بازار را ناشی از کاهش قیمت میلگرد به دلیل تنش‌های سیاسی ایجاد شده در کشورهای اطراف دانست. همانطور که پیش از این ذکر کردیم با وجود اینکه میزان تقاضا برای شمش افت داشته، اما همچنان کارخانه‌هایی مثل کارخانه کاوه جنوب کیش، فولاد خراسان و فولاد خوزستان متقاضی کالای شمش برای رفع نیاز خود هستند. با وجود اینکه در بورس کالا قیمت شمش ثابت بوده‌است، اما در بازار خارج از آن با افزایش قیمتی حدود 100 تومان برای هر کیلو مواجه بوده‌ایم.

می‌توانیم علت این افزایش قیمت برای شمش را در محدودیت عرضه برای ضایعات و آهن اسفنجی جست و جو کنیم. قیمت آهن اسفنجی هنوز به ثبات نرسیده و در بین قیمتی که کارخانه و بازار اعلام می‌کند، سردرگم است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که این مسئله ادامه پیدا نخواهد کرد. به علت کمبود گندله تولید آهن اسفنجی نیز افت کرده‌است. علاوه بر این، به دلیل قرار گرفتن در آستانه فصل بارندگی جابجایی و حمل و نقل آهن اسفنجی و قراضه آهن کاهش خواهد یافت. پیرو این موضوع، هزینه نهایی شمش نیز افزایش زیادی نمی‌یابد. با اینکه به دلیل کاهش تقاضا و رکود بازار شمش امکان افزایش قیمت آن نیست، ممکن است فاکتورهایی مثل افت قیمت کدال و یا افزایش عرضه مواد اولیه شمش بر قیمت این کالا اثر بگذارد. در هفته‌ای که گذشت با اینکه میزان تقاضا برای شمش محدود بود، اما عرضه‌کنندگان حاضر به تخفیف برای کالاهای خود نشدند.

 

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته بازار داخلی و صادرات میلگرد چین از ثباتی نسبی برخوردار بود. قیمت این کالا تا حدود 525 دلار هر تن درب کارخانه شد. در بازار صادرات نیز با قیمت 449 دلار هر تن فوب ثابت ماند و تغییر چندانی نداشت. در کشورترکیه میلگرد به قیمت 430 دلار و در واقع با افزایش قیمت 2 دلار هر تن فوب درب کارخانه معامله شد. در ترکیه نیز میلگرد صادراتی برای هر تن فوب در حدود 415 دلار شنیده‌ شد که تقریبا از ثبات مناسبی برخوردار بوده‌است. قیمت میلگرد در بازار داخلی اروپا در حدود 4 یورو کاهش یافته و با قیمت 445 یور هر تن فوب درب کارخانه معامله شد. قیمت میلگرد در بازار داخلی آمریکا از 613 دلار به 605 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش اندکی داشت.

در روز شنبه قیمت میلگرد آجدار با قطر 8 تا 32 میلی‌متر 42986 ریال نهایی شد. این نرخ قیمت در روز سه‌شنبه افزایش پیدا کرد و با قیمت 43304 ریال معامله شد. در روز شنبه قمیت تیرآهن و میلگرد در دو جهت مخالف با یکدیگر پیش رفتند. همانطور که ذکر کردیم قیمت میلگرد افزایش یافته و قیمت تیرآهن کاهش یافته‌است. محدودیت در عرضه شمش و و بالا رفتن قیمت آن را می‌توان دلیلی بر کاهش تولید میگرد دانست. در مورد تیرآهن نیز در هفته گذشته شاهد روندی افزایشی بودیم. قیمت تیرآهن از قیمت پایه هر کیلو 40000 ریال به 50000 ریال رسید که این موضوع باعث نگرانی بسیاری از بنکدارها شد.

 

بازار داخلی و جهانی ورق

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت ورق گرم ترکیه در هفته گذشته در بازه 505 تا 507 دلار هر تن درب کارخانه معامله شد. این نرخ قیمت در حالی است که قیمت قبلی این کالا بین 495 تا 498 دلار بود. قیمت پیشنهادی در بازار صادرات نیز برای هر تن فوب 435 دلار بوده‌است.

قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس نیز حدود 10 دلار افت پیدا کرد و در حدود 375 دلار هر تن فوب معامله شد. در آمریکا نیز قیمت ورق گرم کاهش یافت و از 498 دلار به 450 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت ورق گرم در بازار اروپا نیز افزایش پیدا کرد و 431 دلار معامله شد.

در روز شنبه قیمت ورق گرم با ضخامت 2 میلی‌متر رول در اصفهان 53300 ریال ثبت شد. قیمت این کالا در روز سه‌شنبه به 53800 ریال رسید. در روز شنبه قیمت محصول نورد و لوله اهواز از 51000 ریال به 51700 ریال رسید. محصول گیلان نیز افزایش قیمت پیدا کرد و با قیمت 52000 ریال معامله شد.

با وجود اینکه حجم تقاضا آنچنان بالا نیست، اما کارخانه نورد و لوله اهواز و حتی محصول گیلان قادر به پاسخ‌گویی به نیازهای مشتریان نیستند. در واقع این کارخانه‌جات مانند پسر بچه‌ای که پیرو پدر خویش است، دنباله‌رو کارخانه فولاد مبارکه اصفهان هستند. کاهش عرضه توانسته عرصه بازی را برای کارخانه‌جات کوچک باز کند. فولاد مبارکه با هدف عرضه ورق گرم با قیمت پایین‌تر وارد بورس شد تا برای مخاطبان جذابیت ایجاد کند. این موضوع در حالی است که عرضه این کالا در بازار کاهش یافته‌است. با استفاده از این سیاست، فولاد مبارکه توانست محصول خود را با افزایش قیمت 272 ریال به فروش برساند. فولاد مبارکه پیش از این قیمت پیشنهادی کمتری برای محصول خود در بازار ارائه داده‌بود. به این ترتیب میزان تقاضا بالا رفت، اما فولاد در نهایت توانست محصول خود را با قیمت 45561 ریال به فروش برساند. بنابراین، بازار که تا پییش از این سیر نزولی به خود گرفته بود با افزایش قیمت روبه‌رو شد، اما به دلیل اینکه تقاضا با محدودیت روبه‌رو شد پس از مدتی بازار متوقف شد.

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز شنبه ورق‌ اکسین با ضخامت 10 تا 40 میلی‌متر به قیمت 53700 ریال بود. این قیمت در روز دوشنبه افت کرد و با قیمت نهایی 53417 ریال معامله شد. با توجه به کاهش عرضه، قیمت ورق اکسین در روز سه‌شنبه افزایش یافت و به 53671 ریال رسید. به دلیل محدودیت در عرضه، قیمت ورق کاویان به 53075 ریال رسید. به دلیل اینکه قیمت اسلب بالا است، سود کمتری از فروش محصول ورق گرم حاصل می‌شود. همین عامل باعث شده که سرمایه‌گذاران انگیزه کمی برای ورود به این عرصه داشته‌باشند. به نظر می‌رسد که تا مدتی دیگر نیز به دلیل کنترل فولاد خوزستان بر روی قیمت و عرضه اسب، این شرایط پابرجا باشد.

در روز شنبه قیمت ورق سرد با ضخامت 0.4 تا 2 میلی‌متر به قیمت 69250 ریال معامله شد. این قیمت در روز سه‌شنبه افزایش یافت و به قیمت نهایی 70250 ریال دست یافت. این سیر صعودی قیمت را می‌توان در افزایش قیمت ورق در بورس کالا جست و جو کرد. در هفته جاری می‌توان نتیجه تاثیراتی که این مدت بر بازار واقع شده را در بورس مشاهده کنیم.

قیمت ورق گالوانیزه به ضخامت 0.4 تا 1.5 میلی‌متر به 74903 رسید. شروع افزایش قیمت این کالا از روز یکشنبه رخ داد. تا روزهای آخر هفته قیمت ورق گالوانیزه به 76407 ریال رسید. افزایش قیمت ورق گرم در بازار را می‌توان دلیلی برای بالا رفت قیمت ورق گالوانیزه دانست.

 

 

 

 

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.