امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان مجدد

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان مجدد

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۳۹ ۲۰۱۹ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۶ مهر ۱۳۹۸ ۰
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار جهانی سنگ آهن بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته نوساناتی داشته تا 90 دلار پایین آمد ولی آخر هفته مجددا بالا رفته به سطح قیمت هفته قبل رسید و حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. به گزارش آهن ملل در واحد اخبار…

بازار جهانی سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته نوساناتی داشته تا ۹۰ دلار پایین آمد ولی آخر هفته مجددا بالا رفته به سطح قیمت هفته قبل رسید و حدود ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.

به گزارش آهن ملل در واحد اخبار بازار آهن، این هفته بازار سنگ آهن چین در ثبات خواهد ماند چرا که اغلب فعالان بازار به تعطیلات هفته نخست اکتبر می روند ولی انتظار می رود اواسط اکتبر قیمت ها مجددا کاهش یابد چرا که برنامه کاهش تولید زمستانه کارخانه ها به تدریج آغاز خواهد شد و طبعا تقاضای سنگ آهنشان پایینن تر می آید.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد کمی افت داشته از ۴۵.۶ دلار به ۴۴.۱ دلار هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۱.۵ دلار افت داشته ۴۱ دلار هر تن فوب شنیده شد.

بازار جهانی قراضه آهن

در بازار واردات قراضه ترکیه متوسط قیمت از ۲۲۹ دلار یک هفته قبل به ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. البته معاملاتی تا ۲۲۳ دلار نیز نهایی شد از این رو بازار منتظر رسیدن قیمت به ۲۲۰ دلار است.

در بازار شرق آسیا به دلیل کمبود تقاضا، قراضه وارداتی کانتینری دو ماه اخیر تا ۱۷ دلار افت داشته و هفته گذشته نیز ۶ دلار ارزان تر شد و به ۲۲۹ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار صادرات ژاپن قیمت قراضه تغییری نداشت. در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در حدود ۲۴۵ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.

بازار جهانی بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس همچنان بازار راکدی داشت. قیمت تا ۱۰ دلار افت داشته به ۳۵۰ تا ۳۵۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. در ترکیه قیمت مورد نظر مشتریان برای بیلت سی آی اس حداکثر ۳۴۵ دلار هر تن فوب بود. در بازار واردات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز بیلت وارداتی در ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه خریدار داشت.

در جنوب شرق آسیا نیز متوسط قیمت بیلت وارداتی با ۵ دلار کاهش ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. قیمت به کف ۴۰۰ دلار نزدیک شده است.

از طرفی در بازار داخلی بیلت چین قیمت ۴۷۰ دلار هر تن با مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که حدود ۴ دلار هر تن افت داشته است.

بازار بیلت ایران

قیمت شمش در هفته گذشته ثابت ماند و تغییر جدی نداشت روز شنبه با میانگین قیمت ۳۶۷۶۳ ریال شروع شد و تا دوشنبه به ۳۶۷۱۳ ریال کاهش یافت اما تا روز چهارشنبه به ۳۶۸۸۸ ریال افزایش یافت. علت این افزایش بالا رفتن نسبی قیمت در بورس فلزات بود.

فولاد خوزستان هر زمان که بازار شمش رو به کاهش می گذارد عرضه اعتباری خود را شروع می کند به این ترتیب میزان تقاضا را بالا می برد در آخرین عرضه اعتباری میزان تقاضا بیش از ۱۲۰ هزار تن بود در حالیکه روز چهارشنبه میزان تقاضا با بازار سازی هایی که صورت گرفت به کمی بیش از ۸۰ هزار تن رسید و اگر فولاد خوزستان فروش اعتباری نمی کرد محققاً میانگین قیمت تغییری نمی داشت بلکه احتمالاً با توجه به رکود بازار مقاطع نزولی هم می بود. بازار الان بر سر دوراهی قرار گرفته است :

الف – در یک سمت عدم امکان کاهش قیمت .

امکان کاهش قیمت بیش از این نیست چون قیمت تمام شده شمش با توجه به نرخ آهن اسفنجی ، قراضه ، حمل و نقل ، دستمزد و دیگر عوامل تشکیل دهنده قیمت به کف خود رسیده است . به همین دلیل میزان تولید در بسیاری از واحدهای تولیدکننده شمش به حداقل خود رسیده در نتیجه عرضه آن محدود شده که همین امر به ثبات قیمت آن کمک کرده است ولی تنها عامل حفظ قیمت موجود، صادرات شمش است که بازار شمش را سر پا نگه داشته است.

مهمترین فاکتور موثر در حفظ قیمت، ثبات قیمت آهن اسفنجی است که روز چهارشنبه کمی هم بهبود از خود نشان داد در صورتیکه آهن اسفنجی با افت قیمت روبرو شود بازار شمش فرو می ریزد.

ب- در سمت دیگر انتظار کاهش قیمت هاست.

انتظار کاهش قیمت به چند دلیل قوی است. تلاش دولت برای پایین آوردن قیمت ها و یا حفظ وضعیت موجود که در نهایت به تعطیلی واحدهای کوچک منجر می شود و طبعاً عرضه شمش را محدود خواهد کرد در اینصورت تقاضای آهن اسفنجی و ضایعات کاهش خواهد یافت که طبعاً باید روی قیمت ها اثر بگذارد.

ولی مهمترین فاکتوری که باید به آن توجه کرد شروع تعطیلات در چین است که از این هفته شروع شده و تقریبا تا دو هفته به درازا می کشد این مسئله بطور سنتی باعث افت تقاضا در بزرگترین مصرف کننده فولاد دنیا خواهد شد که روی صادرات اثرگذار خواهد بود.

در نتیجه احتمال کاهش صادرات بسیار قوی است. نباید فراموش کرد که قیمت شمش در بازار جهانی در هفته های گذشته سقوط کرده است ولی در هفته گذشته کمی به ثبات رسیده علت ثبات قیمت در بازار جهانی عدم تمایل عرضه کنندگان به تخفیف بیشتر است می توان به این نتیجه گیری رسید که قیمت شمش در بازار جهانی به کف خود رسیده است آنچنانکه در بازار ایران هم احتمال کاهش بیشتر آن مقدور نیست .

بازار جهانی مقاطع فولادی

هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی چین به روند نزولی ادامه داده تا ۷ دلار ارزان تر شده ۵۰۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۳ دلار افت داشته ۴۶۶ دلار هر تن فوب شنیده شده است. ۱ تا ۷ اکتبر چینی ها در تعطیلات خواهند بود و عملا از روزهای گذشته بازار به تعطیلات رفته و طبعا موجب رکود بازار های دیگر نیز خواهند شد.

میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۴۸۳ تا ۴۹۶ دلار هر تن درب کارخانه بود در حالی که هفته قبل تا ۵۱۰ دلار بود. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب است در حالی که هفته قبل ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار بود.

میلگرد صادراتی سی آی اس نیز از ۴۱۰ دلار جمعه هفته قبل به ۴۰۰ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۷۱ یورو هر تن درب کارخانه بود که نسبت به هفته قبل تا ۸ یورو افت داشته است. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۶۳۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که ۴ دلار بهبود داشت.

بازار مقاطع فولادی ایران

روند قیمت میلگرد در هفته گذشته با شیب آرامی رو به نزول بود. میانگین قیمت میلگرد قطر ۸ تا ۳۲ میلیمتر روز شنبه ۴۱۶۲۵ ریال بود که تا پایان هفته به ۴۱۴۲۵ ریال کاهش یافت چند دلیل عمده برای این روند نزولی وجود دارد.

اول بر اساس سیاست وزارت صمت برای کنترل قیمت و بعضاً پایین آوردن آن، اجازه صدور میله گرد به کارخانه های تولیدکننده ای که محصولشان را در بورس کالا عرضه نکرده اند تا پایان برج هفت تمدید شده است. احتمالا با توجه به رکود فعلی این مجوز مجدداً برای برج هشت تمدید خواهد شد. ظاهراً دولت بنا دارد که سیاست “بیم و امید ” را برای تولیدکنندگان مقاطع ادامه دهد تا بتواند هر زمانی که لازم دارد با سیاست شل کن و سفت کن بازار را در اختیار داشته باشد اما تاثیر این سیاست در بازار اینست که حجم تولید به شدت پایین آمده و بعضی از کارخانجات مقاطع دچار عقب افتادگی تولید شده اند.

دیده می شود که تحویل کالاها بعضا با تاخیر ۷ تا ۱۰ روز صورت می گیرد دلیل این امر آنست که بعضی از کارخانه های مقاطع به دلیل مسایل اقتصادی یا نگرانی از شرایط بازار از موجودی انبار پرهیز می کنند و به سیاست روزمرگی روی آورده اند در نتیجه از محل عواید پیش فروش میلگرد، شمش را تهیه و میله گرد را تولید می کنند بخشی از تولیدکنندگان دیگر مقاطع که سرگرم صادرات هستند در شرایط نسبتا بهتری به سر می برند اما روند نزولی قیمت در بازارهای جهانی باعث کاهش تقاضا شده است.

در صورتیکه این وضعیت در یک ماه آینده تغییر نکند صنعت فولاد ایران با خطر ورشکستگی بزرگی روبرو خواهد شد، تولیدکنندگان مقاطع با نشست های متعدد سعی می کنند دولت را وادار به انتخاب یک رویه با ثبات بنمایند اما مجموعه تصمیم گیری اقتصادی در کشور هنوز به یک جمع بندی در مورد ساختار اقتصادی نرسیده آنچنانکه صحبت از تاسیس مجدد وزارت بازرگانی است.

در شرایطی که دولت با کسری شدید بودجه روبروست تحمیل جدیدی بر بودجه کشور اعمال خواهد کرد. جمع بندی رفتارهای دولت نشان می دهد که همان سیاست “بیم و امید” تا ریاست جمهوری بعدی ممکن است ادامه پیدا کند مگر آنکه تحول غیر منتظره ای صورت گیرد.

با توجه به فاکتورهای موجود قیمت میله گرد فضای بیشتری برای کاهش ندارد مگر آنکه قیمت شمش افت کند. سال گذشته در همین زمان میانگین قیمت تمام شده میله گرد ۴۶۹۷۳ ریال بوده است در حالیکه قیمت میانگین میلگرد در پایان هفته جاری به ۴۱۵۵۲ ریال رسیده این به مفهوم آنست که علیرغم افزایش تمامی عوامل قیمت تمام شده، قیمت محصول ۱۲ درصد نسبت به سال قبل پایین آمده است.

از نظر آماری شاید این یک موفقیت برای دولت تلقی شود ولی نباید فراموش کرد که دولت در اول مرداد ماه سال گذشته همین سیاست را در پیش گرفت و در پایان آبان مجبور شد که دست از آن بردارد در نتیجه صادرات در سه ماهه پایان سال اوج گرفت در سال گذشته بازار جهانی قدرت جذب فولاد ایران را داشت و تحریم ها شامل بخش فولاد نمی شد اگر امسال همان سناریو تکرار شود و بازار جهانی کشش تقاضای سال گذشته را نداشته باشد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

بازار جهانی ورق آهن

افت تقاضا و نزدیکی تعطیلات، ورق گرم را در چین ارزان تر کرده آخرین بار تا ۶ دلار کاهش داشته به ۴۵۵ تا ۵۰۹ دلار هر تن درب کارخانه رسید. در بازار صادرات نیز ورق گرم چین افت داشته ۴۵۲ دلار هر تن فوب شد در حالی که هفته قبل تا ۴۶۵ دلار هم قیمت داده می شد. برخی معتقدند امکان خرید تا ۴۵۰ دلار هر تن فوب نیز وجود دارد ولی کارخانه ها هنوز تا ۴۶۰ دلار پیشنهاد می دهند.

ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۴۳۰ دلار هر تن فوب به ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسیده است و بازارهای خریدار همه در رکود تقاضا به سر می برند.

در بازار واردات ترکیه ورق گرم روسیه ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۱۰ دلار افت داشت. در بازار صادرات آن نیز ورق گرم تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب بود و خریداران به دنبال ۴۳۰ دلار.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۴۴ دلار هفته قبل به ۵۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از ۴۵۴ یورو به ۴۴۹ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

بازار ورق فولادی ایران

قیمت ورق گرم ضخامت دو میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۵۵۶۰۰ ریال و در اهواز ۵۳۰۰۰ ریال بود. تا آخر هفته قیمت این کالا در اصفهان به ۵۵۰۰۰ ریال رسید ولی در اهواز تغییری نکرد. علت پایین آمدن قیمت ورق فولاد مبارکه کاهش قیمت در بورس فلزات برای ورق گرم B تا حدود ۹۰۰ ریال هر کیلو و برای ورق های گرم C تا حدود ۲۲۰۰ ریال هر کیلو بود اما علت ثبات قیمت ورق نورد و لوله محدودیت عرضه ضخامت دو میلیمتر از طرف این کارخانه است. از طرف دیگر با معادلات امروز قیمت این کالا به کف خود رسیده است ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه روز شنبه ۵۵۲۸۸ ریال بود که تا روز چهارشنبه تا ۵۴۹۷۵ ریال پایین آمد.

با کاهش قیمت مبارکه در بورس فلزات بخشی از صاحبان کالا برای فرار از زیان از روز سه شنبه به بعد شروع به عرضه محصول و پایین آوردن قیمت آن کردند. این روند احتمالا در هفته آینده تشدید خواهد شد و باعث افت بیشتر قیمت این کالا خواهد گردید. قیمت ورق اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه بطور میانگین ۵۳۲۲۹ ریال بود اما تا چهارشنبه به ۵۲۹۱۴ ریال رسید این قیمت حاشیه سود بسیار محدودی برای تجار دارد و به همین علت انگیزه آنها برای سفارش روی این کالا زیاد نیست.

البته این امر در مورد ورق های با کیفیت ST52 دیده نمی شود چون عرضه آنها به شدت محدود است. شنیده شده اسلب با کیفیت ST52 از هرمزگان و فولاد خوزستان برای اکسین ارسال شده است این امر می تواند منتهی به کاهش قیمت این کالا گردد. روند فعلی تقاضا روی قیمت ورق های گرم تاثیر زیادی نگذاشته آنچنانکه قیمت محصول کاویان ضخامت های ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر در تمام طول هفته ۵۲۵۰۰ ریال ثابت ماند. دلیل ثبات قیمت ورق گرم دو چیز است:

اول هدایت بازار توسط اکسین و دوم محدودیت عرضه اسلب از سوی هرمزگان که در طول یک ماه گذشته به علت صادرات بصورت جدی وجود داشته است. از هفته آینده عرضه اسلب هرمزگان شروع خواهد شد در نتیجه انتظار نوسان قیمت بعید نیست .

ورق سرد بازار با ثباتی داشت و در طول هفته میانگین قیمت ۷۱۴۸۰ ریال بود در حالیکه تقاضا محدود است. عرضه کنندگان در برابر کاهش قیمت مقاومت می کردند ولی روز چهارشنبه بازار شاهد کاهش قیمت در حد ۲۰۰ ریال هر کیلو بود.

بازار ورق گالوانیزه با ثبات روبرو بود و میانگین قیمت از ۷۹۵۳۳ ریال روز شنبه تغییر جدی نداشت تنها روز چهارشنبه با افزایش قیمت بعضی از ضخامت ها میانگین قیمت کمی بهبود یافت و به ۷۹۷۷۵ ریال رسید.