امروز : جمعه 3 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

فعالان بازار فولاد متهم به رانت

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/19 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور اعلام کرد که تمامی خریدارن ورق‌هایی که در بازار بورس کالا عرضه می‌شوند از اعضای سندیکای ما نیستند. وی در ادامه افزود که عده دیگری با اهداف گوناگون در این زمینه مشغول به فعالیت هستنند. وی به صورت غیررسمی فعالان بازار فولاد را متهم دانستند.…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور اعلام کرد که تمامی خریدارن ورق‌هایی که در بازار بورس کالا عرضه می‌شوند از اعضای سندیکای ما نیستند. وی در ادامه افزود که عده دیگری با اهداف گوناگون در این زمینه مشغول به فعالیت هستنند. وی به صورت غیررسمی فعالان بازار فولاد را متهم دانستند.

به همین ترتیب، برخی از کارشناسان راه‌کاری جهت رفع سایه اتهام رانت از اعضای این سندیکا و جلب حمایت کلیه مردم و مسئولان دولت ارائه کردند. در صورتی که راه‌حل ارائه شده اجرایی شود، علاوه بر جلب حمایت مردم، بسیاری از مسائل در بازار شفاف خواهد شد.

این راه‌کار از این قرار است که خریدهای اعضای سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل باید با اطلاع مدیریت و هماهنگی سندیکا باشد. علاوه بر این، آن‌ها باید با دارا بودن برچسب سندیکا خرید خود را صورت دهند.

در واقع اعضایی که به صورت رسمی در این سندیکا هستند باید حجم خریدهای خود را اعلام و هماهنگی‌های لازم را انجام دهند. در نهایت به صورت جمعی و با مدیریت شخص اول سندیکا خریدها انجام شود.

در مرحله بعدی به سهم مساوی یا معادل وجه سپرده، تقسیم‌بندی خرید بین اعضا انجام پذیرد. در واقع باید به صورت واضح اعلام شود که امروز سندیکا به مقدار x هزار تن ورق برای اعضای خود از بورس کالا خریداری کرده‌است.

در گام بعدی لازم است که سیستم توزیعی شفافی را معرفی کنند. به عنوان مثال باید تصویب شود که به ازای x تناژ خریداری شده ورق از بورس، سیستم حواله‌ای راه‌اندازی شده، به شیوه‌ای که به مصرف‌کننده نهایی با ارائه مدارک معتبر پروژه‌ای، به طور مثال ۱۰ یا ۱۵ درصد بالاتر از نرخ خریداری شده ورق از بورس کالا، محصول نهایی را تحویل مردم و مصرف‌کننده نهایی می‌دهند. می‌توان جهت اثبات درستی این سیستم به عنوان ناظر، یک شخص یا نهاد سومی را هم مشارکت دهند.

در نتیجه، به این شکل می‌توان با یک سیستم شفاف‌سازی، مقدار زیادی از ابهامات در سه راس مثلث سندیکا، بورس کالا و عرضه‌کننده را مشخص و رفع کرد.

نظرات

  • مقصودی

    همیشه دنبال یه پیداکردن یه متهم هستند. اگه واقعا به فکر مردم هستند باید چاره اساسی پیدا کنند