امروز : یکشنبه 6 مهر 1399

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

سرکوب قیمتی در صنعت فولاد

1398/07/11 0
سرکوب قیمتی در صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون ماده اولیه به دلیل دخالت دولت در زمینه قیمت‌گذاری در صنعت فولاد، به کارخانه‌های فولادی نمی‌رسد. علاوه بر این، اختلالاتی در کار تولیدکنندگان به وجود آمده که آنان تمایل بیشتری به صادرات محصولات خود نسبت به عرضه داخلی پیدا کردند.موضوع کمبود سنگ‌آهن که در تولید فولاد ضروری است، برای برخی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون ماده اولیه به دلیل دخالت دولت در زمینه قیمت‌گذاری در صنعت فولاد، به کارخانه‌های فولادی نمی‌رسد. علاوه بر این، اختلالاتی در کار تولیدکنندگان به وجود آمده که آنان تمایل بیشتری به صادرات محصولات خود نسبت به عرضه داخلی پیدا کردند.موضوع کمبود سنگ‌آهن که در تولید فولاد ضروری است، برای برخی از افراد باور کردنی نیست. این موضوع برای کشور ما که از غنی‌ترین کشورهای جهان در منابع سنگ‌آهن و استخراج آن است، قطعا تعجب‌آور است.در سال گذشته، بیشتر از 85 میلیون تن سنگ‌آهن در ایران از معادن استخراج شد. از این حجم از استخراج به مقدار 8.8 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی به ارزش 285 میلیون دلار، 5.5 میلیون تن کنستانتره سنگ‌آهن به ارزش 380 میلیون دلار و در نهایت 2.8 میلیون تن گندله به ارزش 201 میلیون دلار به صادرات اختصاص یافت. چین از جمله کشورهایی بود که میزان صادرات زیادی از ایران به آن انجام شد. طبق بررسی‌ها، کشور ما ایران از لحاظ میزان ذخایر سنگ‌آهن از شرایط مساعدی برخوردار است. برخی از مسئولین بر این باورند که با وجود منابع موجود و عدم اکتشاف معادن جدید، قادریم تا 19 سال پس از سال 1404 نیز از موجودی سنگ‌آهن کشور خودمان استفاده کنیم. در صورتی که در کنار موجودی خودمان واردات نیز انجام شود، این زمان به 32 سال نیز دست خواهد یافت. به این ترتیب، اظهار برخی از افراد در مورد کمبود سنگ‌آهن در کشور، حدس درستی نمی‌باشد.
برخی از فولادسازان بر این باورند که اجازه دولت به معدن‌داران برای صادرات سنگ‌آهن باعث شده این قسمت از زنجیره تولید، تمایلی به فروش داخلی نداشته و بیشتر به دنبال صادرات و کسب درآمد باشند. آمارها نیز نشان داده‌اند که در ماه‌های اخیر، روندی صعودی برای صادرات سنگ‌آهن حاکم شده‌است. پیرو همین مسئله و اعتراضات برخی از افراد، وزارت صمت، تعرفه‌ای 25 درصدی برای صادرات سنگ‌آهن وضع کرد. دولت قصد داشت با اینکار، صادرات این محصول را کنترل کند. با این حال، بلافاصله پس از این تصمیم، فعالان مدنی دست به اعتراض زدند.