امروز : سه شنبه 24 تیر 1399

سرکوب قیمتی در صنعت فولاد

1398/07/11 0
سرکوب قیمتی در صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون ماده اولیه به دلیل دخالت دولت در زمینه قیمت‌گذاری در صنعت فولاد، به کارخانه‌های فولادی نمی‌رسد. علاوه بر این، اختلالاتی در کار تولیدکنندگان به وجود آمده که آنان تمایل بیشتری به صادرات محصولات خود نسبت به عرضه داخلی پیدا کردند.موضوع کمبود سنگ‌آهن که در تولید فولاد ضروری است، برای برخی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون ماده اولیه به دلیل دخالت دولت در زمینه قیمت‌گذاری در صنعت فولاد، به کارخانه‌های فولادی نمی‌رسد. علاوه بر این، اختلالاتی در کار تولیدکنندگان به وجود آمده که آنان تمایل بیشتری به صادرات محصولات خود نسبت به عرضه داخلی پیدا کردند.موضوع کمبود سنگ‌آهن که در تولید فولاد ضروری است، برای برخی از افراد باور کردنی نیست. این موضوع برای کشور ما که از غنی‌ترین کشورهای جهان در منابع سنگ‌آهن و استخراج آن است، قطعا تعجب‌آور است.در سال گذشته، بیشتر از 85 میلیون تن سنگ‌آهن در ایران از معادن استخراج شد. از این حجم از استخراج به مقدار 8.8 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی به ارزش 285 میلیون دلار، 5.5 میلیون تن کنستانتره سنگ‌آهن به ارزش 380 میلیون دلار و در نهایت 2.8 میلیون تن گندله به ارزش 201 میلیون دلار به صادرات اختصاص یافت. چین از جمله کشورهایی بود که میزان صادرات زیادی از ایران به آن انجام شد. طبق بررسی‌ها، کشور ما ایران از لحاظ میزان ذخایر سنگ‌آهن از شرایط مساعدی برخوردار است. برخی از مسئولین بر این باورند که با وجود منابع موجود و عدم اکتشاف معادن جدید، قادریم تا 19 سال پس از سال 1404 نیز از موجودی سنگ‌آهن کشور خودمان استفاده کنیم. در صورتی که در کنار موجودی خودمان واردات نیز انجام شود، این زمان به 32 سال نیز دست خواهد یافت. به این ترتیب، اظهار برخی از افراد در مورد کمبود سنگ‌آهن در کشور، حدس درستی نمی‌باشد.
برخی از فولادسازان بر این باورند که اجازه دولت به معدن‌داران برای صادرات سنگ‌آهن باعث شده این قسمت از زنجیره تولید، تمایلی به فروش داخلی نداشته و بیشتر به دنبال صادرات و کسب درآمد باشند. آمارها نیز نشان داده‌اند که در ماه‌های اخیر، روندی صعودی برای صادرات سنگ‌آهن حاکم شده‌است. پیرو همین مسئله و اعتراضات برخی از افراد، وزارت صمت، تعرفه‌ای 25 درصدی برای صادرات سنگ‌آهن وضع کرد. دولت قصد داشت با اینکار، صادرات این محصول را کنترل کند. با این حال، بلافاصله پس از این تصمیم، فعالان مدنی دست به اعتراض زدند.


برچسب‌ها: