امروز : شنبه 17 خرداد 1399

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : اعلام شد

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : اعلام شد

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه : اعلام شد

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 50 تا 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد حسن رود : اعلام شد

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش : ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 50 تا 230 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : اعلام شد

قیمت میلگرد شاهین بناب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سمنان : ثابت

قیمت میلگرد امیرکبیر خزر : اعلام شد

قیمت میلگرد شاهرود : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 110 تومان افزایش

رشد تولید در ذوب آهن اصفهان

1399/03/01 0
رشد تولید ذوب آهن اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی، در بسیاری از کسب و کارها افت شدیدی رخ داده است. در این بین مدیرعامل ذوب آهن اصفهان پیرامون همین موضوع اشاره کرده که در این شرایط و با کمبود مواد اولیه برای تولید مثل سنگ آهن، باید سیاست های جدیدی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی، در بسیاری از کسب و کارها افت شدیدی رخ داده است.

در این بین مدیرعامل ذوب آهن اصفهان پیرامون همین موضوع اشاره کرده که در این شرایط و با کمبود مواد اولیه برای تولید مثل سنگ آهن، باید سیاست های جدیدی اتخاذ شود.

در این شرایط نیاز است که از سوی وزارت صمت، تخصیص مواد اولیه در زمان مقرر به کلیه شرکت های تولید کننده محصولات فولادی انجام می گیرد. در صورتی که این موضوع به درستی انجام شود،  امکان رشد 20 درصدی در تولید و در حدود 30 میلیون تن در سال وجود دارد.

نیروی کار ارزان، یکی از مزایای تولید کلیه مقاطع فولادی در ایران می باشد. علاوه بر این، در کشور ما منابع و انرژی به وفور وجود دارد. همین امر سبب می گردد که در بازار بورس کالا، قیمت گذاری دستوری صورت گیرد.

روشی که در ذوب آهن اصفهان برای تولید محصولات فولادی به کار گرفته می شود، استفاده از روش کوره بلند می باشد. این روش باعث عدم بهره مندی ذوب آهن اصفهان از یارانه انرژی شود، زیرا تفاوت این امر در هر کیلو فولاد بالغ بر هزار تومان بوده و باعث تفاوت سوددهی ذوب‌آهن با سایر صنایع نیز می‌شود. ضمن اینکه تامین مواد اولیه نیز به دلایل مختلفی ازجمله خام‌فروشی، به سختی  در حال انجام است.  

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان پیرامون همین موضوع اشاره کرد که تولیدکننده نباید برای تامین مواد اولیه خود دغدغه تامین مواد اولیه داشته باشد. در واقع تولید کننده باید فقط به فکر تولید محصولات با کیفیت فولادی باشد.

در صورتی که وزارت صمت از سهمیه بندی در صنعت فولاد استفاده کند، به سادگی می توان مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان مقاطع فولادی را تامین کرد.

همانطور که می دانید هم اکنون در حدود 40 درصد از ظرفیت تولید ذوب آهن اصفهان معطل تامین سنگ آهن مورد نیاز خود می باشد.

با این وجود، بسیار جای تعجب دارد که چرا سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن اصفهان با بهانه ارزی آوری، صادر می شود. این در حالی است آوردن این سنگ آهن در چرخه تولید ذوب آهن اصفهان باعث تبدیل آن به محصولات ارزش افزوده و سودآوری بیشتری خواهد شد.


برچسب‌ها: