امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

روند هیجانی قیمت‌ها در بازار آهن و ضعف سیستم در حمایت از مصرف‌کنندگان

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/24 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، این روزها روند قیمت‌ها در بازار آهن به گونه‌ای شده که نرخ‌های متنوعی در آن به گوش می‌رسد. هم اکنون نرخ قراضه آهن در بازار داخلی حول و حوش 3500 تا 4000 تومان می‌باشد. علاوه بر این، به دلیل وجود محدودیت‌ها در دسترسی به آهن اسفنجی از سمت حوزه نورد، نرخ شمش القایی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، این روزها روند قیمت‌ها در بازار آهن به گونه‌ای شده که نرخ‌های متنوعی در آن به گوش می‌رسد.

هم اکنون نرخ قراضه آهن در بازار داخلی حول و حوش 3500 تا 4000 تومان می‌باشد. علاوه بر این، به دلیل وجود محدودیت‌ها در دسترسی به آهن اسفنجی از سمت حوزه نورد، نرخ شمش القایی در بازه قیمت 4500 تا 4550 تومان همراه با مالیات باقی مانده‌است.

تجربه نشان داده که بازار داخلی متاثر از جریانات و شرایط سیاسی در کنار نوسانات ارزی می‌باشد. علاوه بر این، قیمت‌ها به غیر از مباحث منطقی و فنی با سطوحی همچون کف یا سقف نرخ هیجانی مواجه می‌گردد.

در روز گذشته، بازار قیمتی معادل 4900 برای هر کیلو آهن را تجربه کرد. با این حال، به دلیل التهابات به وجود آمده در یک یا دو ماه اخیر روند قیمت‌ها در بازار آهن، به سقف رقابتی هیجانی دچار شده و با شیبی تند با تقاضای مازاد مواجه گردیده‌است.

با وجود این شرایط، انتظار رسیدن بازار به کف هیجانی قیمت‌ها دور از انتظار نیست. با این حال، به دلیل اینکه سقف هیجانی بازار هیچ‌موقع قابل اتکا نبوده، کف هیجانی هم با توجه به داده‌های بنیادین اثرگذار بر بازار، ماندگار نمی‌باشد.

به مرور با متعادل شدن بازار و فروکش کردن هیجانات قیمتی و یا تقاضا در آن، احتمال می‌رود که قیمت در حول و حوش 4900 تا 5000 تومان با حمایت نرخ دستوری متوقف شود.

همواره در بازار اهرمی برای توقف هیجانی قیمت‌ها وجود نداشته و ندارد. این مسئله به خودی خود نشان‌دهنده ضعف در سیستم در مورد حمایت از مصرف‌کنندگان می‌باشد.


برچسب‌ها: