پیچیدگی مصوبات فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، طی سال های اخیر در بازار محصولات فولادی شاهد نابسامانی های بسیاری بوده ایم که عدم شفافیت در حلقه های مختلف زنجیره تولید و توزیع را می بایست یکی از مشکلات اصلی این زنجیره دانست. با توجه به اینکه مجموع محصولات طویل فولادی کشور، بیشتر از نیاز داخلی ارزیابی می شود، پس هرگونه کمبود در این زنجیره را نمی توان قابل قبول دانست. اما حتی با این وجود هم طی ماه های گذشته با کمبود محصولات طویل فولادی و همچنین افزایش غیرمعقول قیمت آنها مواجه شده ایم.

در جهت حل مشکلات موجود در یکی از جلسات کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر شد که اطلاعات معاملات تمامی زنجیره فولاد از آغاز تا محصولات نهایی باید در سامانه جامع تجارت ثبت شود و به این صورت وضعیت این محصولات در حلقه های گوناگون معین شود. تولیدکنندگان شمش فولادی و اسلب فولادی در ابتدا و در شهریور ماه موظف به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت شدند.

تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی که مصرف کننده شمش هستند نیز در ادامه و از اواخر مهر ماه، مشمول قانون ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت شدند. در مرحله بعدی نیز تمام فعالان حوزه توزیع و فروش محصولات فولادی از ابتدای دی ماه، مکلف شدند اطلاعات موجودی اولیه، فروش، صادرات، مصرف و  ورود و خروج به انبار کالاهای یادشده را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. لازم به ذکر است که این اقدامات برای سایر تولیدکنندگان محصولات فولادی هم تداوم دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.