پارامترهای موثر بر وضعیت بازار فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، عواملی مهمی هستند که می‌توانند بر وضعیت بازار آهن و فولاد اثرگذار باشند. در اینجا به برخی از مهمترین این عوامل اشاره خواهیم کرد:

  • قیمت نفت و نوسانات مربوط به آن
  • افزایش قیمت بیش از حد سنگ آهن به دلیل کاهش عرضه محصولات فولادی توسط شرکت‌های توزیع‌کننده
  • شرایط اقتصادی در کشورهایی نظیر ترکیه، اروپا، ایران و غیره که مشخص‌کننده نحوه عرضه و تقاضا می‌باشند
  • اجرای توافقات تجاری بین کشور چین و آمریکا
  • سیاست‌هایی که کشور چین برای رسیدن به ثبات اقتصادی از طریق ارتقا کیفیت تولید کالاهای پایه‌ای مثل فولاد به کار می‌گیرد

عامل اصلی موثر بر شرایط بازار فولاد و آهن کشورهای آسیایی هستند. علت این مسئله این است که اکثر تولیدکنندگان صنایع فولادی در کشورهای آسیایی فعالیت می‌کنند. نکته‌ای که اهمیت دارد، منحرف کردن مسیر بازار توسط دلالان و سوداگران بازار می‌باشد. در شرایط فعلی، هزینه نهایی تولید محصولات فولادی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نفت بالا رفته‌است. این مسئله باعث شده که دلالان از اوضاع نابسامان بازار آهن سوء استفاده کرده و دستشان برای افزایش قیمت بیشتر باز شود.

طبق بررسی گروه خبری آهن ملل اصفهان، فولاد بر خلاف سنگ آهن که با افزایش قیمت رو‌به‌رو بوده، ثبات قیمت خود را حفظ کرده‌است. این مسئله نشان‌دهنده آن است که فولاد هم اکنون فشار زیادی را تحمل می‌کند. با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود اگر تقاضا افزایش پیدا می‌کرد، بازار به مرور می‌توانست به ثبات قیمت برسد، اما متاسفانه تقاضا نیز با محدودیت رو‌به‌رو است.

موضوعی که می‌تواند باعث نگرانی شود، افت تولید محصولات فولادی اعم از میلگرد، ورق، نبشی، ناودانی و غیره در شرایط کنونی بازار است. علاوه بر اوضاع نگران‌کننده بازار آهن در داخل کشور، انجمن فولاد و آهن چین نیز در در مورد کاهش تولیدات فولادی اظهار نگرانی کردند. بر همین اساس، این کشورها تقاضای قیمت‌های منطقی برای سنگ آهن کردند. همچنین کشورهای تولیدکننده فولاد ادامه روند بازار آهن به شکل موجود را خطرآفرین اعلام کردند. در ماه‌های اخیر عواملی مثل شرایط بد آب و هوایی و فاجعه فروریزی سدی در برزیل دو عاملی بودند که  باعث شدند حمل و نقل با محدودیت رو‌به‌رو شود. پیرو همین عوامل، قیمت سنگ آهن در همین روزهای اخیر از مرز ۱۲۰ دلار عبور کرد و احتمال افزایش بیشتر آن نیز وجود دارد.

1 نظر
  1. امیر می گوید

    سلام یعنی برای خرید آهن آلات دست نگه داریم؟ قیمت ها پایین میاد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.