عدم تاثیر تحریم‌ها بر قیمت صنایع فولادی ایران

تداوم سیر نزولی قیمت تمامی محصولات فولادی در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، پیش‌بینی می‌شد که با تشدید تحریم‌ها قیمت محصولات فولادی افزایش یابند. با این وجود، قیمت آهن و میلگرد سیری نزولی را در روزهای اخیر طی کرده‌است. به این ترتیب، در اکثر محصولات فولادی شاهد افت قیمت‌ها هستیم. بیش از ده روز از شروع تحریم‌ها توسط آمریکا گذشته‌ است. با این حال قیمت محصولات فولادی افزایش نیافتند.

عدم تاثیر تحریم‌ها بر قیمت صنایع فولادی

شواهد حاکی از آن است که تحریم‌ها بر قیمت صنایع فولادی اثرگذار نبودند. در زیر به برخی از مهمترین عواملی که باعث عدم تاثیر تحریم‌ها بر قیمت صنایع فولادی شدند، اشاره می‌کنیم:

  • اشباع جو روانی در بازار
  • عملکرد دولت و نظارت بر بازار
  • اجرای قوانین و اعلام مجازات برای برهم زنندگان نظم بازارهای اقتصادی
  • رشد شاخص بورس
  • سرمایه‌گذاری و معافیت‌های اعطایی آمریکا به چند کشور برای خرید نفت

افت قیمت دور از انتظار بازار ارز

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت دلار بیش از دو هزار تومان افت داشت. قیمت سکه نیز نزدیک به ۱ میلیون تومان کاهش یافته‌است.
تداوم کاهش قیمت ارز و سکه در چند روز گذشته باعث شد که بسیاری از فعالان بازار آهن و فولاد دچار سردرگمی و بلاتکلیفی شوند. این کاهش قیمت در حالی رخ داد که همگان انتظار بازاری ملتهب و متلاطم را از سمت حوزه‌های ارزی و رد لایحه الحاق افزایشی را برای CFT داشتند.

ارائه دستورالعمل‌های حمایتی از سوی وزارت صمت

در روزهای جاری خرید و فروش آهن و فولاد تقریبا متوقف شده‌است. تنها امید این روزهای فعالان حوزه صنعت فولاد و آهن، بهبود بازار داخلی است. در واقع آن‌ها این روزها در انتظار پشتیبانی با ارائه برخی بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حمایتی از سوی وزارت صمت برای اصلاح بازار می‌باشند.

نوسانات قیمت محصولات فولادی در روزهای گذشته

بر اساس گزارشات واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها قیمت برخی محصولات فولادی مانند تیرآهن، نبشی و ناودانی، قوطی و پروفیل، انواع ورق آهن و برخی محصولات مفتولی نوساناتی پراکنده داشته‌است. قیمت این محصولات در بازه بین ۱۰ تا ۲۰ تومان متغیر بوده‌است. در برخی موارد نیز شاهد افزایش قیمتی معادل ۵۰ تومان نیز بوده‌ایم. قیمت میلگرد نیز بین ۱۰ تا ۳۰ تومان کاهش داشته‌است.

نمایش نظرات (5)