امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

مشکلات موجود بر سر راه تامین مواد اولیه

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/12/18 0
مشکلات موجود تامین مواد اولیه

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، صنعت فولاد یکی از صنایع راهبردی و ارز آور است که نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند، به همین دلیل حمایت از این صنعت ضروری می‌باشد اما با این وجود، فعالان صنعت فولاد در مسیر فعالیت خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند که شیوه فعالیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، صنعت فولاد یکی از صنایع راهبردی و ارز آور است که نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند، به همین دلیل حمایت از این صنعت ضروری می‌باشد اما با این وجود، فعالان صنعت فولاد در مسیر فعالیت خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند که شیوه فعالیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

از مهم‌ ترین این مشکلات می‌توان به تغییرات مداوم قوانین و سیاست‌ها، کمبود سرمایه تولیدکنندگان و مشکلات موجود در تامین مواد اولیه و سخت‌ تر شدن صادرات محصولات فولادی کشور اشاره کرد. شناخت  و ارائه راهکارهای مناسب برای این چالش‌ها گام نخست در مسیر رفع آن‌ها به شمار می‌رود. 

تولیدکنندگان میلگرد کشور با مشکلات بنیادی روبه‌رو هستند که  برفعالیت آن‌ها تاثیر می گذارد. فراهم سازی مواد اولیه تولید میلگرد یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که فعالان این صنعت را با مشکلات اساسی مواجه کرده است .علی‌محمد زمانی‌استکی، مدیرعامل شرکت صبا فولاد زاگرس گفت: کسادی که در بازار مصرف محصولات فولادی وجود دارد و همچنین موانع موجود در روند تامین مواد اولیه مورد‌ نیاز برای تولید را باید از مهم ترین مشکلاتی دانست که شرکت‌های تولیدکننده محصولات فولادی با آن روبه‌رو هستند. 

بسیاری از تولیدکنندگان در سال‌های قبل تلاش کردند سهمی از بازار فروش بین‌المللی را به خود اختصاص دهند. حال که سهمی از این بازارها به‌دست آورده‌اند، مواد اولیه مورد‌نیاز برای تولید در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد؛ درنتیجه بیشتر این تولیدکنندگان با ظرفیت پایین‌ تر از توانایی های موجود خود فعالیت می‌کنند. وی در ادامه اظهار کرد: براساس گزارش های موجود مقیاس تولید شمش فولادی در کشور بیش تر از نیاز صنایع پایین‌ دستی است، اما همچنان در تامین آن با مشکلات اساسی وکمبود روبه رو هستیم .این کمبودها به ‌دلیل نبود سیاست های مناسب ایجاد شده است. تعدادی با مدیریت عرضه شمش فولادی، زمینه را برای رشد قیمت آن فراهم می‌کنند. این انحصار ها موجب می‌شود تولیدکنندگان شمش مورد نیاز خود را از بازار آزاد و ۵ تا ۱۰ درصد بالا تر از قیمت واقعی خریداری کنند.