امروز : شنبه 4 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

مشکلات عرضه و تقاضا در بازار فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/10/18 0
مشکلات عرضه و تقاضا در بازار فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، علی محمد ابویی، نایب ‌رئیس انجمن نوردکاران و عضو هیات‌ مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران در رابطه با تغییر ضرایب قیمت‌ گذاری محصولات فولادی در بورس کالا اظهار داشت: کسی نباید از ضرایب بترسد. فولادسازان از ابتدای عرضه محصولات در بورس کالا ادعا کرده‌اند که ماهانه ۲۰۰ هزار تن شمش عرضه کرده‌اند، اما آمار کشور نشان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، علی محمد ابویی، نایب ‌رئیس انجمن نوردکاران و عضو هیات‌ مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران در رابطه با تغییر ضرایب قیمت‌ گذاری محصولات فولادی در بورس کالا اظهار داشت: کسی نباید از ضرایب بترسد. فولادسازان از ابتدای عرضه محصولات در بورس کالا ادعا کرده‌اند که ماهانه ۲۰۰ هزار تن شمش عرضه کرده‌اند، اما آمار کشور نشان می‌دهد که ماهانه باید ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن شمش به دست تولیدکنندگان پایین‌ دستی برسد.

وی افزود: زمانی که عرضه در بازار کم شود، اما تقاضا به همان میزان قبلی باقی بماند، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و در واقع، یک سال و نیم است که ستاد تنظیم بازار و فولادسازان برای تنظیم عرضه و تقاضا در بازار مشکلات زیادی دارند؛ چراکه ستاد تنظیم بازار به دنبال افزایش عرضه شمش است، نوردکاران به اندازه نیاز خود طلب شمش دارند، اما فولادسازان به دنبال عرضه کمتر شمش هستند.

نایب‌ رئیس انجمن نوردکاران فولادی کشور تصریح کرد: تولیدکنندگان شمش از ابتدای سال تا کنون ۳۰ تا ۳۵ درصد تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کرده‌اند و بر اساس آمار، عرضه میلگرد در بورس کالا بیشتر از شمش بوده است؛ لذا فولادسازان نگران این هستند که اگر عرضه خود را بالاتر ببرند، مشخص می‌شود که قیمت‌ها واقعی نیست و دعواهای پشت پرده درباره قیمت ‌سازی است.

عضو هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران ادامه داد بورس کالا و انجمن تولیدکنندگان فولاد و همچنین تولیدکنندگان شمش سه ضلع یک مثلث هستند که اگر عرضه کم در بورس کالا شکل بگیرد، قیمت‌ها به صورت تصنعی بالا می‌رود و همین مسائل باعث شد که بعضا قیمت‌ها به ۳۲ درصد بالای قیمت‌های جهانی هم برسد؛ اما علت این قیمت‌ها کم بودن عرضه بوده است، نه ضرایب قیمتی؛ چراکه کف قیمت در قیمت‌ گذاری مؤثر نیست و سقف مؤثر است.

ابویی در پایان تصریح کرد: فولادسازان از مسئله واقعی شدن عرضه‌ها و صادرات بعد از عرضه در بورس کالا بر اثر فشارهای وزارتخانه هراس دارند؛ لذا ضریب حتی اگر ۲۰ درصد قیمت‌های جهانی هم تعیین شود، اصلا مهم نیست و اصل مهم در تعیین قیمت‌ها، ابتدا عرضه مکفی در بورس است و بعد سقف قیمت‌ها در بورس کالا است که باید حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت‌های جهانی تعیین شود.