امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/15 0
بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا ، هم اکنون بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا شرایط متفاوتی را طی می‌کند. علاوه بر این، نوسانات روزانه، هفتگی و ماهانه این بازار از شرایط متفاوت و متضادی برخوردار است. این وضعیت نشان می‌دهد که با این مسیر پیش گرفته شده در بازار، آینده مناسبی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا ، هم اکنون بازار سنگ‌آهن در سراسر دنیا شرایط متفاوتی را طی می‌کند. علاوه بر این، نوسانات روزانه، هفتگی و ماهانه این بازار از شرایط متفاوت و متضادی برخوردار است. این وضعیت نشان می‌دهد که با این مسیر پیش گرفته شده در بازار، آینده مناسبی برای آن نمی‌توان متصور شد.
برآوردها نشان داده که از روز گذشته تا کنون قیمت سنگ‌‍آهن در حدود یک درصد رشد کرده‌است. با این حال، رشد هفتگی آن هنوز منفی می‌باشد. علاوه بر این، به میزان 4 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته‌است. در بازه ماهانه، قیمت سنگ‌آهن 9 درصد رشد را تجربه کرده و قیمت فعلی نیز 88 دلار به ثبت رسیده‌است.
این طور به نظر می‌رسد که این هفته به مراتب بهتر از هفته گذشته برای این کالا است. دلیل این موضوع این است که ابتدای هفته جاری یعنی روز دوشنبه در شرایطی آغاز شد که سنگ‌آهن 9 درصد نسبت به دوشنبه هفته قبل کاهش یافته‌بود، ولی تحولات روزهای اخیر باعث شد بخشی از این افت جبران شود.
در هفته قبل قیمت سنگ‌آهن به 83 دلار رسیده‌بود. در شرایطی این کاهش قیمت رخ داد که آمارهای عرضه هم آمار چندان خوبی نمی‌باشد. به عنوان مثال می‌توان گفت که از هفته قبل صاردات سنگ‌آهن برزیل در حدود 5.22 میلیون تن بوده‌است. این در حالی بوده که در هفته قبل از آن 7.2 میلیون تن گزارش شده یا آمار استرالیا نشان می‌دهد 15.76 میلیون تن صادرات طی هفته اخیر صورت گرفته، در حالی‌ که میانگین هشت هفته قبل از آن 16.37 میلیون تن گزارش شده‌است. همه این‌ها نشان می‌دهد منطقا قیمت باید یا افزایش می‌یافت یا کمتر از این ارقام و کاهشی می‌شد.
با این وجود به‌نظر می‌رسد کرونا و نگرانی‌های تقاضای چین بر همه اتفاقات می‌چربد. پیش از این هم به این نکته اشاره کرده بودیم که تقاضا برای چین ممکن است تحت‌تاثیر کاهش تولید فولاد و عدم استفاده از ظرفیت‌های فعلی کاهش یابد و اکنون در همین شرایط هستیم. نکته قابل تامل آن است که متغیرهای تاثیرگذار بر بازار از وضعیت میان‌مدت به کوتاه‌مدت و حتی خیلی کوتاه‌مدت تغییر یافته‌اند. پیش از این تحلیل‌گران بازار پیش‌بینی‌های ماهانه و سه‌ماهه را با ضریب خطای کم انجام می‌دادند.
اکنون نیز این پیش‌بینی‌ها با متغیرهای بیرونی سریعی روبرو می‌شوند که قدرت ارزیابی را از تحلیل‌گر می‌گیرد. به‌عنوان مثال در شرایطی که انتظار می‌رفت تاثیر ویروس کرونا باعث کاهش شدید قیمت شود، اما اتفاقات جوی و فصلی در بنادر استرالیا روی طرف عرضه اثر منفی بر جای گذاشت و مانع از سقوط بازار شد.
در حال حاضر کاهش تقاضای سنگ‌آهن مسئله‌ای قابل پیش‌بینی است. با این وجود معلوم نیست که طی هفته جاری کاهش نرخ بهره در آمریکا یا تغییرات ناگهانی ارزش دلار و غیره چه اثراتی روی این بازار داشته باشد و شاید هم مولفه‌های جدیدی به بازار اضافه شوند.
در نمونه‌ای دیگر نیز می‌توان گفت که اکنون برخی تولیدکنندگان به‌دنبال آن هستند که از افت بیشتر تولید جلوگیری کنند و در مقابل عده‌ای به‌دنبال کاهش سطح تولید خود هستند. دسته اول این موضوع را مطرح می‌کنند که کاهش تولید در مدت 3 ماه گذشته در بازار فولاد بهترین تصمیم بود. دلیل این موضوع را می‌توان ممانعت از افت بیشتر قیمت‌ها دانست. با این حال، سطوح درآمدی شرکت‌ها و سود سالانه آن‌ها را با افت مواجه کرد. در مقابل برخی معتقدند باید تولید را به حالت سابق بازگرداند تا از زیان نیروی کار یا تولیدکننده جلوگیری کرد.
این دسته بر این باورند که با توجه به اینکه تاثیرات ویروس کرونا به زودی به حداقل ممکن خواهد رسید، باید موجودی انبارها را تقویت کرد و از فضای کنونی برای خرید مواد اولیه مورد نیاز از جمله سنگ‌آهن استفاده کافی را برد. با این حال، به معنای واقعی کلمه نمی‌توان با قطعیت از برآیند این دو نظر سخن گفت. موضوعی که در این رابطه عجیب به نظر می‌رسد، این است که چرا قیمت سنگ‌آهن به‌رغم همه مسائل موجود حمایت شد؟
با اینکه ویروس کرونا، کاهش تولید فولاد و تقاضا برای سنگ‌آهن، کاهش فعالیت واحدهای تولیدی و موارد دیگر می‌توانست باعث کاهش قیمت سنگ‌آهن در حدود 60 دلار شود، اما این کالا به قیمت 85 دلار در برای هر تن به فروش می‌رسد.