امروز : شنبه 28 فروردین 1400

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

ایجاد اقتصاد آزاد در بازار

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/06/31 0
ایجاد اقتصاد آزاد در بازار

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاددانان و تحلیل گران بازار آهن بر این باورند که یکی از اصلی ‌ترین راه‌‌ حل ‌های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره‌ گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت‌ ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می‌ شود و به همین دلیل تولید‌کنندگان برای ارتقای کیفی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاددانان و تحلیل گران بازار آهن بر این باورند که یکی از اصلی ‌ترین راه‌‌ حل ‌های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره‌ گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت‌ ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می‌ شود و به همین دلیل تولید‌کنندگان برای ارتقای کیفی محصولاتشان و افزایش قدرت رقابت در بازار تلاش می‌ کنند و همین مساله به بهبود کیفی محصولات و کاهش قیمت آن ها کمک می ‌کند.

 شایان ذکر است در چنین شرایطی اقتصاد بسیار شفاف عمل می کند و این مساله به ارتقای راندمان آن کمک می‌ نماید. اگر با بخش‌خصوصی در رابطه با مشکلات آن ها در حوزه تولید و صادرات صحبت کنیم، تقریبا در یک نکته اتفاق نظر وجود دارد و آن هم عدم دخالت دولت در بازار است. اتفاقی که در صورت تحقق می‌تواند ضمن جلو گیری از ایجاد رانت، شرایط را به سمت کیفی ‌سازی پیش ببرد محدود کردن محل انجام معاملات به بورس کالا هم باعث ایجاد بازار سیاه شده است. در واقع باید محل‌ های عرضه و تقاضای مختلفی وجود داشته باشد در غیر این صورت نوعی انحصار ایجاد می‌ شود. 

قیمت در اقتصاد یک نشانه است نه یک هدف. متاسفانه روند صنعت آهن و فولاد و سایر صنایع به سمتی رفته که به‌ جای افزایش تولید و اشتغال به سمت هدف‌ گذاری قیمتی رفته است. از این رو در حالی‌که در بازار آزاد هم متقاضی و هم عرضه‌ کننده در قیمت تعادلی راضی خواهند بود و بر خلاف تصورات مسوولان این‌ گونه نیست که اگر بازار را به عرضه و تقاضا بسپاریم، قیمت ‌ها بی‌ رویه رشد کنند.

بنابر این راه حلی که میتواند به این معضل بزرگ کمک شایانی داشته باشد، تشویق سرمایه‌گذاری، ایجاد تعرفه‌ های پلکانی واردات کالا، ایجاد مشوق‌های صادرات، آزاد‌ سازی قیمت و حرکت به سمت شفاف‌ سازی از مهم‌ ترین راهبرد های جهش تولید هستند که متاسفانه در این مسیر شاهد اقدام مسئولان نیستیم.