امروز : شنبه 4 بهمن 1399

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

گامی مهم در جهت قطع رانت در بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/06 0
قطع رانت در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حمایت از «شیوه ‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»، این شیوه ‌نامه را مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دانست. در اطلاعیه ‌ای که روابط عمومی اتاق ایران منتشر کرده آمده است: «با تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت،…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حمایت از «شیوه ‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»، این شیوه ‌نامه را مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دانست. در اطلاعیه ‌ای که روابط عمومی اتاق ایران منتشر کرده آمده است: «با تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، «شیوه ‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» جهت اجرا ابلاغ شد. بر اساس شیوه ‌نامه جدید که مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است، دولت قبول کرده که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود.

براساس این خبر «اتاق ایران، تیرماه سال جاری به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گزارش جامعی را در خصوص قیمت ‌گذاری زنجیره آهن و فولاد منتشر کرد. بر اساس این گزارش که با استفاده از توان کارشناسی کمیسیون‌ های تخصصی و با محوریت کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران و همچنین انجمن ‌های تخصصی فعال در زنجیره آهن و فولاد تهیه‌ شده است، نسبت به کاهش شدید سرمایه ‌گذاری در صنایع بالادستی (معادن سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی)، عدم سوددهی معادن بزرگ و ضرر دهی و تعطیلی معادن کوچک به دلیل فروش محصولات خود تا ۵۰ درصد ارزان ‌تر از نرخ‌ های جهانی و درنهایت کاهش بهره‌ وری کارخانه های ذوب آهن به دلیل بهره‌ گیری از نهاده ارزان در پی دخالت دولت در قیمت‌ گذاری و صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد هشدار داده ‌شده بود».

در ادامه آمده است: «در این گزارش همچنین تأکید شده بود، جلوگیری از تداوم وجود رانت در قیمت ‌گذاری محصولات، حذف واسطه‌ ها، حمایت از معادن کوچک و متوسط به‌ عنوان ایجادکنندگان حجم اصلی اشتغال این حوزه و درنهایت جلوگیری از ایجاد شوک قیمتی به بخش فولاد جهت دستیابی به توازن و توسعه بلندمدت زنجیره آهن و فولاد ضروری است. حال با ابلاغ شیوه‌ نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، فعالان بخش خصوصی بر این باورند: تأکید این دستورالعمل در عرضه همه محصولات بالادستی و پایین‌ دستی زنجیره از طریق بورس کالا و کشف قیمت واقعی بر اساس عرضه و تقاضای بازار، گامی مهم در جهت قطع رانت و ایجاد توازن در زنجیره آهن و فولاد است.