امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 100 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

روشی برای تسهیل صادرات فولاد ایران به سایر کشورها

1398/09/10 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بیشترین حجم صادرات محصولات فولادی ایران به کشور عراق اختصاص می‌یابد. در واقع می‌توان گفت که دو کشور عراق و افغانستان بازار هدف صادراتی محصولات فولادی ایرانی هستند. بسیاری از صادرات محصولات فلزی کشور ایران به کشورهایی مانند عراق و افغانستان اختصاص می‌یابد. آمارها نشان می‌دهند که اکثریت این مبادلات تا پیش…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بیشترین حجم صادرات محصولات فولادی ایران به کشور عراق اختصاص می‌یابد. در واقع می‌توان گفت که دو کشور عراق و افغانستان بازار هدف صادراتی محصولات فولادی ایرانی هستند. بسیاری از صادرات محصولات فلزی کشور ایران به کشورهایی مانند عراق و افغانستان اختصاص می‌یابد. آمارها نشان می‌دهند که اکثریت این مبادلات تا پیش از تحولات ارزی به صورت ریالی انجام می‌گرفته‌است.

به دلیل وضع قوانین در حوزه تعهد ارزی، صادرات به کشورهایی مثل عراق و افغانستان که تا پیش از این به صورت ریالی انجام می‌گرفت، محدود شد. با این حال بیش از یک سال است که صادرات به کشورها همراه با تعهدات ارزی انجام می‌شود. در حال حاضر این روند برای انجام مبادلات به عادت تبدیل شده و در صورتی که تعهدات ارزی برداشته شود، ممکن است نرخ کالا شکسته شود. علاه بر این، برداشتن تعهدات ارزی باعث برنگشتن ارز دلاری به کشور می‌شود و در واقع دست تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این مورد بسته خواهد شد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که در حال حاضر برداشتن تعهدات ارزی تصمیمم مناسبی نباشد. یکی از دلایل این امر را می‌توان افزایش قاچاق محصولات فولادی در صورت انجام صادرات ریالی دانست.

برای برخی از فعالان حوزه فولاد این پرسش مطرح می‌شود که آیا امکان صادرات فولاد ایران با رفع محدودیت تعهد ارزی بیشتر نخواهد شد؟

تا پیش از این امکان صادرات فولاد ایران برای تجار نیز وجود داشت، اما در حال حاضر و با تصمیم‌گیری ایجاد تعهدات ارزی فقط تولیدکنندگان اجازه صادرات دارند و ارز آنان نیز باید بازگردد. همانطور که اطلاع دارید، نرخ تمام شده محصولات فولادی برای کشور ایران نسبت به سایر کشورها پایین است. همین مسئله باعث افزایش تقاضا شده‌است. بر همین مبنا، در صورتی که مبادلات فولاد به صورت ریالی انجام شود، در مقابل ارزی وارد کشور نخواهد شد.

 


برچسب‌ها: