امروز : جمعه 14 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

ممنوعیت صادرات در صنعت فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/07/09 0
ممنوعیت صادرات صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، دولت با اعمال عوارض بازدارنده و ممنوعیت صادرات فولاد از ابتدای سال جاری فعالیت معادن را با تهدید مواجه کرد. به این ترتیب، دولت عوارض پلکانی که در سال ۹۸ به ۱۰درصد می‌‌رسید را با ۲۵درصد نقض کرد. طبق بررسی کارشناسان، در سال 92 شکل‌گیری زنجیره ارزش افزوده فولاد و عملکرد دولت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، دولت با اعمال عوارض بازدارنده و ممنوعیت صادرات فولاد از ابتدای سال جاری فعالیت معادن را با تهدید مواجه کرد. به این ترتیب، دولت عوارض پلکانی که در سال ۹۸ به ۱۰درصد می‌‌رسید را با ۲۵درصد نقض کرد.

طبق بررسی کارشناسان، در سال 92 شکل‌گیری زنجیره ارزش افزوده فولاد و عملکرد دولت در این زمینه باعث تولید 45 میلیون تن تولید سنگ‌آهن در کشور شد. به اندازه نصف این میزان در داخل کشور و مصرف و 23 میلیون آن نیز به صادرات اختصاص داده شده‌است.
در سال 92 برای فرآوری مواد معدنی نهضتی در کشور تشکیل شد. این نهضت با همراهی دولت و بخش خصوصی و بسیاری از تشکل‌ها تشکیل شد و در نتیجه، ارزش افزوده اهمیت بیشتری پیدا کرد. انتظار می‌رود که به دنبال آن حلقه‌‌های ارزش افزوده فولاد به سمت توسعه صنایع پایین دست هدایت شود.

همه پتانسیل‌های حوزه معدن اعم از دولتی و خصوصی برای محقق شدن این نهضت از سال 92 تا سال 97 به میدان آمدند. به این ترتیب، تولید سنگ‌آهن از 45 میلیون تن به 80 میلیون تن در طی 5 سال رشد پیدا کرد.

علاوه بر سنگ‌آهن، کنستانتره سنگ‌آهن 45 میلیون تن و گندله به 36 میلیون تن تولید دست یافت. این میزان از تولید باعث شد که صادرات سنگ‌آهن خام از 23 میلیون تن به 7.7 میلیون تن در سال 97 برسد. می‌توان گفت که در واقع صادرات سنگ‌آهن به سمت ارزش افزوده بیشتر سوق داده‌شد.

به طور کلی می‌توان این طور نتیجه گرفت که صنایع داخلی ما در مسیری حرکت کرد که بتواند مواد اولیه با ارزش افزوده بیشتری تولید کند. در سال 97 تولید سنگ‌آهن به 80 میلیون تن دست یافت، با این حال شاهد صادرات کمتر از 10 درصد این تولید بودیم. این مسئله حاکی از آن است که طرح تکامل زنجیره فولاد با ارزش افزوده بالا نتیجه‌بخش بوده‌است.

مدتی شایعه شده بود که سنگ‌آهن تولیدی از کشور خارج می‌شود که البته این مسئله تنها یک شایعه بود، به دلیل اینکه تنها ده درصد از تولید کشور که برای زنجیره فولاد امکان ایجاد ارزش افزوده ندارد، به بخش صادرات اختصاص می‌یابد.