امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 100 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

ممنوعیت صادرات در صنعت فولاد

1398/07/09 0
ممنوعیت صادرات صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، دولت با اعمال عوارض بازدارنده و ممنوعیت صادرات فولاد از ابتدای سال جاری فعالیت معادن را با تهدید مواجه کرد. به این ترتیب، دولت عوارض پلکانی که در سال ۹۸ به ۱۰درصد می‌‌رسید را با ۲۵درصد نقض کرد. طبق بررسی کارشناسان، در سال 92 شکل‌گیری زنجیره ارزش افزوده فولاد و عملکرد دولت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، دولت با اعمال عوارض بازدارنده و ممنوعیت صادرات فولاد از ابتدای سال جاری فعالیت معادن را با تهدید مواجه کرد. به این ترتیب، دولت عوارض پلکانی که در سال ۹۸ به ۱۰درصد می‌‌رسید را با ۲۵درصد نقض کرد.

طبق بررسی کارشناسان، در سال 92 شکل‌گیری زنجیره ارزش افزوده فولاد و عملکرد دولت در این زمینه باعث تولید 45 میلیون تن تولید سنگ‌آهن در کشور شد. به اندازه نصف این میزان در داخل کشور و مصرف و 23 میلیون آن نیز به صادرات اختصاص داده شده‌است.
در سال 92 برای فرآوری مواد معدنی نهضتی در کشور تشکیل شد. این نهضت با همراهی دولت و بخش خصوصی و بسیاری از تشکل‌ها تشکیل شد و در نتیجه، ارزش افزوده اهمیت بیشتری پیدا کرد. انتظار می‌رود که به دنبال آن حلقه‌‌های ارزش افزوده فولاد به سمت توسعه صنایع پایین دست هدایت شود.

همه پتانسیل‌های حوزه معدن اعم از دولتی و خصوصی برای محقق شدن این نهضت از سال 92 تا سال 97 به میدان آمدند. به این ترتیب، تولید سنگ‌آهن از 45 میلیون تن به 80 میلیون تن در طی 5 سال رشد پیدا کرد.

علاوه بر سنگ‌آهن، کنستانتره سنگ‌آهن 45 میلیون تن و گندله به 36 میلیون تن تولید دست یافت. این میزان از تولید باعث شد که صادرات سنگ‌آهن خام از 23 میلیون تن به 7.7 میلیون تن در سال 97 برسد. می‌توان گفت که در واقع صادرات سنگ‌آهن به سمت ارزش افزوده بیشتر سوق داده‌شد.

به طور کلی می‌توان این طور نتیجه گرفت که صنایع داخلی ما در مسیری حرکت کرد که بتواند مواد اولیه با ارزش افزوده بیشتری تولید کند. در سال 97 تولید سنگ‌آهن به 80 میلیون تن دست یافت، با این حال شاهد صادرات کمتر از 10 درصد این تولید بودیم. این مسئله حاکی از آن است که طرح تکامل زنجیره فولاد با ارزش افزوده بالا نتیجه‌بخش بوده‌است.

مدتی شایعه شده بود که سنگ‌آهن تولیدی از کشور خارج می‌شود که البته این مسئله تنها یک شایعه بود، به دلیل اینکه تنها ده درصد از تولید کشور که برای زنجیره فولاد امکان ایجاد ارزش افزوده ندارد، به بخش صادرات اختصاص می‌یابد.


برچسب‌ها: