امروز : چهارشنبه 5 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

از 50 تا 1000 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

500 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 100 تا 400 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

اعلام شد

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

300 تومان

کاهش

صادرات مواد اولیه؛ مصیبت بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/01 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، فولادسازان زمان زیادی است که برای کسب سود بیشتر از افزایش نرخ‌های جهانی در بازار داخلی در انتظار برنامه‌های دولتی می‌باشند. با اینکه مسئله تنظیم بازار و تقابل خواست فولادسازان بزرگ کشور با خواستگاه مصرف‌کننده داخلی، یا تقابل بین نرخ دلاری و ریالی در محصول داخلی، موضوع چندان تازه‌ای نیست. بازار داخلی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، فولادسازان زمان زیادی است که برای کسب سود بیشتر از افزایش نرخ‌های جهانی در بازار داخلی در انتظار برنامه‌های دولتی می‌باشند. با اینکه مسئله تنظیم بازار و تقابل خواست فولادسازان بزرگ کشور با خواستگاه مصرف‌کننده داخلی، یا تقابل بین نرخ دلاری و ریالی در محصول داخلی، موضوع چندان تازه‌ای نیست.
بازار داخلی میلگرد آجدار در همین ماه به اندازه 500 تومان رشد کرد. برخی از کارشناسان دلیل این رشد قیمت را کنترل عرضه‌های محدود شمش در بازار داخلی با اتکاء به فرمول محاسبه نرخ پایه عرضه‌ها و رقابت در خرید شمش دانسته‌اند. البته طبق بررسی‌ها می‌توان گفت که التهابات بازار ارز نیز به سرعت بخشیدن این فرآیند کمک زیادی کرده‌است.

در چند هفته اخیر، افزایش قیمت‌های متناوب بازار داخلی فولاد با اتکاء به مکانیزم تنظیم بازار و متاثر از محرک بازار ارز منجر به نقدینگی‌های سرگردان در بازار فولاد شده‌است. البته نمی‌توان میزان تقاضای هجومی در بورس کالا و بازار حارج از بورس در هفته گذشته را نادیده گرفت. تقابل بین خواست مصرف‌کننده نهایی در بازار داخلی و خواست فولادسازان با محرک بازارهای صادراتی، کار را به جایی رساند که در نهایت وزیر محترم صمت قول کاهش و تعدیل قیمت‌ها را با افزایش عرضه‌ها در بورس کالا داده و متعاقب آن دستور اکید رعایت عرضه‌ها به فولادسازان صادر شده‌است.

خبرها حاکی از آن است که مسئولین در حوزه فولاد بیانات معاون رییس جمهور در رابطه با لغو ممنوعیت عوارض صادراتی آهن اسفنجی حرف و حدیث‌های زیادی را در بین فعالان بازار ایجاد نموده است. دلیل این موضوع کمبود مواد اولیه به خصوص آهن اسفنجی در زنجیره تولید در این مدت اخیر می‌باشد. این مسئله باعث شده که برخی از فولادسازان القایی تا مرز تعطیل شدن نیز پیش بروند. نگرانی‌هایی از جانب تعطیلی کسب و کار سبب گشت تا معاونت وزارت صمت طی بخشنامه‌ای دستور توقف صادرات آهن اسفنجی مورد نیاز بخش فولاد را صادر نماید. پس از آن بلافاصله این دستورالعمل توسط معاونت رئیس جمهور لغو شد.


برچسب‌ها:

نظرات

  • ایمان امین

    صادرات آهن اسفنجی به صرفه تر است یا صادرات محصولات فولادی؟ اگر محصولات فولادی صادرات شود لااقل میتوان از تعطیلی کارخانه ها جلوگیری کرد