امروز : سه شنبه 24 تیر 1399

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تا 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

شرایط تازه صادرات مواد اولیه

1398/11/10 0
شرایط تازه صادرات مواد اولیه

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سخن‌گوی ستاد تنظیم بازار و مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار پیرامون شرایط صادرات مواد اولیه اشاره کرد که فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی با هدف عرضه حداکثری شمش در بورس کالا و همچنین کاهش قیمت، تدوین می‌‌گردد. نرخ پایه‌ای که از سوی معاونت امور معادن و صنایع معدنی به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، سخن‌گوی ستاد تنظیم بازار و مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار پیرامون شرایط صادرات مواد اولیه اشاره کرد که فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی با هدف عرضه حداکثری شمش در بورس کالا و همچنین کاهش قیمت، تدوین می‌‌گردد.
نرخ پایه‌ای که از سوی معاونت امور معادن و صنایع معدنی به بورس برای شمش فولادی یعنی بیلت و بلوم اعلام شده، طبق فرمول جاری حدود 3150 تومان بوده و حداکثر نرخ نهایی معامله شده در بورس نیز بیش از 4400 تومان اعلام گشته‌است. همین امر سبب عدم عرضه مکفی شمش، بروز رقابت غیرمتعارف و افزایش تقاضا در بورس کالا شده‌است.
البته قیمت پایه شمش فولادی بر اساس فرمول پیشنهادی حدود 3850 تومان و در صورت اعمال حداکثری سقف رقابت مجاز، پایین‌تر از نرخ‌های معاملاتی پایانی فعلی خواهد بود که همین امر موجب عرضه حداکثری و جلوگیری از بازارسازی و بروز رانت برای حلقه‌های بعدی خواهد شد. بنابراین، تصمیم بر آن شد که معاونت امور معادن و صنایع معدنی فرمول پیشنهادی برای قیمت‌گذاری را با لحاظ این نکته که عرضه حداکثری اتفاق بیفتد، ارائه دهد.
این مقام مسئول بر این نکته تاکید کرد که این اقدام پس از بررسی نیازسنجی و امکان‌سنجی مربوطه در خصوص میزان عرضه و تقاضای اسلب در صنایع بالادستی و پایین‌دستی و تعیین ضوابط عرضه در بورس کالا یا خارج از بورس کالا به گونه‌ای که موجب سفته‌بازی نگردد و به تولیدکنندگان ورق یا زنجیره بعدی لوله و پروفیل تحویل گردد، صورت می‌گیرد و پیش‌بینی شده است که فرمول پیشنهادی در کمیته تخصصی فولاد نیز به تصویب برسد.
کلامی در ادامه تاکید کرد که بر این اساس صادرات اسلب از این تاریخ فقط در صورت تامین نیازهای داخلی (داخل یا خارج از بورس کالا) به گونه‌ای که کمبودی در تولید و عرضه انواع ورق مطابق با نیاز داخلی به مصرف‌کننده نهایی یا تامین‌کننده زنجیره بروز ننماید، منوط به مجوز معاونت امور معادن و صنایع خواهد بود.


برچسب‌ها: