امروز : شنبه 5 مهر 1399

صادرات فلزات چین تحت تاثیر بحران کرونا

1398/12/01 0
صادرات فلزات چین تحت تاثیر بحران کرونا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر کرونا بر صادرات فلز چین، برخی خریداران خارجی فلزات چین با شیوع کرونا محموله‌های چینی را نمی‌پذیرند و سایر مشتریان از جمله هندی‌ها نیز در حال بررسی آسیب‌های ناشی از عدم دریافت به موقع کالا هستند. شرکت هایی در روسیه، ترکیه، خاورمیانه و شمال آفریقا به عرضه‌کننده‌های چینی اعلام…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر کرونا بر صادرات فلز چین، برخی خریداران خارجی فلزات چین با شیوع کرونا محموله‌های چینی را نمی‌پذیرند و سایر مشتریان از جمله هندی‌ها نیز در حال بررسی آسیب‌های ناشی از عدم دریافت به موقع کالا هستند.
شرکت هایی در روسیه، ترکیه، خاورمیانه و شمال آفریقا به عرضه‌کننده‌های چینی اعلام کرده‌اند کالاهای حمل شده را قبول نخواهند کرد و یا خواسته‌اند خرید‌ها را به تعویق بیاندازند.
در این بین برخی دیگر از جمله خریداران هندی می‌بینند که شرکت‌های چینی نمی‌توانند سر وقت کالای خود را تحویل دهند و به دنبال دریافت خسارت هستند.
چین بزرگترین مصرف کننده فلزات دنیاست، ولی از طرفی بزرگترین صادرکننده برخی فلزات صنعتی نیز می‌باشد. در این بین صادرکننده‌های فولاد نیز با بحران حمل محموله‌های خود روبرو هستند و نمی‌دانند با کشتی حمل کنند یا خطوط ریلی. به همین ترتیب، نمی‌توانند تحویل به موقع را تضمین کنند. برخی از کشورها در حال بستن مرزهای خود به روی چینی‌ها هستند و مقررات گمرکی را به شدت سخت کرده‌اند.
بیش از یک سوم فولادسازان چینی به فکر کاهش تولید هستند، زیرا به دلیل شیوع کرونا موجودی انبارهایشان بالا رفته است و از طرفی با کمبود مواد اولیه و افت تقاضای بازارهای مصرف کننده نیز روبرو هستند.
بررسی اخیر موسسه پلاتس نشان می‌دهد که 35 درصد حاضرین در نظرسنجی، تولید را تاکنون پایین آورده‌اند یا به دنبال کاهش آن هستند و 23 درصد نیز اظهار داشتند تاکنون خطوط تولیدشان در وضعیت نرمال کار کرده‌است.
برخی از کارخانه‌های چینی به دنبال جلو انداختن زمان تعمیرات خطوط بودند که راهی برای کاهش تولید استف ولی موفق نبوده‌اند چون با کمبود نیروی کار و تجهیزات مواجه شدند.
هم اکنون بیش از یک سوم حاضرین در این نظرسنجی با مشکل تامین مواد اولیه روبرو بودند و نیمی اظهار داشتد مشکلی در این زمینه نداشتند. شیوع کرونا اختلالاتی در بخش حمل و نقل در چین ایجاد کرد و کارخانه‌هایی که مواد اولیه را با تریلی از بنادر به خطوطو تولید حمل می‌کردند بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند.
حدود 40 درصد نیز در این نظرسنجی معتقد بودند روند صعودی موجودی فولاد بزرگترین چالش صنعت فولاد چین است و 27 درصد نیز کمبود تقاضا را مشکل اصلی خواندند.
همچنین قابل ذکر است نیمی از حاضرین در این نظرسنجی معتقد بودند قیمت سنگ‌آهن با خلوص 62 در صد در سه‌ماهه نخست سال بین 80 تا 85 دلار هر تن سی اف آر خواهد ماند و 10 درصد نیز بر این باور بودند که قیمت از 85 دلار بیشتر خواهد شد.