امروز : شنبه 17 خرداد 1399

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : اعلام شد

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : اعلام شد

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه : اعلام شد

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 50 تا 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد حسن رود : اعلام شد

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش : ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 50 تا 230 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : اعلام شد

قیمت میلگرد شاهین بناب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سمنان : ثابت

قیمت میلگرد امیرکبیر خزر : اعلام شد

قیمت میلگرد شاهرود : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 110 تومان افزایش

اختلال در صادرات محصولات فولادی

1399/02/30 0
اختلال در صادرات محصولات فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است. این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است.

این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در بندرهای کشور به معرض فروش بگذارند. این در حالی است که مصرف کنندگان نهایی، کالا را در بندرهای مقصد تحویل گرفته و بعد از ورود به کشتی وجه خود را پرداخت می کنند.

به دلیل اینکه تحریم های وارد شده بر کشور باعث محدودیت های زیادی شده، برخی از شرکت های بازرگانی مجبور شدند به عنوان واسطه فعالیت کنند. به این ترتیب صادرات را با دریافت کالا از تولیدکننده در ایران و حمل و تحویل آن به خریدار در خارج از کشور تکمیل می کنند.

برای اینکه شرکت های مذکور فولاد را از تولیدکننده تحویل بگیرند، به دلیل متعهد بودن به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، مجبورند ضمانت نامه ای ارزی به تولیدکننده فولاد ارائه دهند.
این در حالی است که عمده تولید کنندگان فولاد با شناخت، اعتماد و گاهی مالکیتی که بر شرکت‌ های بازرگانی دارند، الزامی به دریافت ضمانت‌ نامه ارزی از ایشان ندارند و با صدور ضمانت‌ نامه ریالی از سوی خریدار نیز آماده تحویل بار هستند. با این حال، بانک‌ های عامل، از صدور ضمانت‌ نامه ریالی برای این نوع معامله امتناع می کنند و آن را خلاف قانون می دانند.
همانطور که می دانید یکی از راه های رشد میزان صادرات فولاد از ایران، ارائه یک ضمانت نامه ریالی از سوی شرکت بازرگانی به تولیدکننده می باشد.
طبق قانون و به استناد تبصره ماده ۵۲ دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌ نامه بانکی مصوب شورای پول و اعتبار، صدور ضمانت‌نامه ریالی به ‌عنوان وثیقه تعهدات و تسهیلات ارزی با هر عنوان ممنوع است. با استناد به همین تبصره، بانک‌ها و موسسات اعتباری، بابت تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات به شرکت های تولید کننده ضمانت‌نامه ریالی صادر نمی کنند.


برچسب‌ها: