امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

80 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اختلال در صادرات محصولات فولادی

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/02/30 0
اختلال در صادرات محصولات فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است. این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است.

این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در بندرهای کشور به معرض فروش بگذارند. این در حالی است که مصرف کنندگان نهایی، کالا را در بندرهای مقصد تحویل گرفته و بعد از ورود به کشتی وجه خود را پرداخت می کنند.

به دلیل اینکه تحریم های وارد شده بر کشور باعث محدودیت های زیادی شده، برخی از شرکت های بازرگانی مجبور شدند به عنوان واسطه فعالیت کنند. به این ترتیب صادرات را با دریافت کالا از تولیدکننده در ایران و حمل و تحویل آن به خریدار در خارج از کشور تکمیل می کنند.

برای اینکه شرکت های مذکور فولاد را از تولیدکننده تحویل بگیرند، به دلیل متعهد بودن به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، مجبورند ضمانت نامه ای ارزی به تولیدکننده فولاد ارائه دهند.
این در حالی است که عمده تولید کنندگان فولاد با شناخت، اعتماد و گاهی مالکیتی که بر شرکت‌ های بازرگانی دارند، الزامی به دریافت ضمانت‌ نامه ارزی از ایشان ندارند و با صدور ضمانت‌ نامه ریالی از سوی خریدار نیز آماده تحویل بار هستند. با این حال، بانک‌ های عامل، از صدور ضمانت‌ نامه ریالی برای این نوع معامله امتناع می کنند و آن را خلاف قانون می دانند.
همانطور که می دانید یکی از راه های رشد میزان صادرات فولاد از ایران، ارائه یک ضمانت نامه ریالی از سوی شرکت بازرگانی به تولیدکننده می باشد.
طبق قانون و به استناد تبصره ماده ۵۲ دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌ نامه بانکی مصوب شورای پول و اعتبار، صدور ضمانت‌نامه ریالی به ‌عنوان وثیقه تعهدات و تسهیلات ارزی با هر عنوان ممنوع است. با استناد به همین تبصره، بانک‌ها و موسسات اعتباری، بابت تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات به شرکت های تولید کننده ضمانت‌نامه ریالی صادر نمی کنند.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.