امروز : چهارشنبه 9 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

اختلال در صادرات محصولات فولادی

1399/02/30 0
اختلال در صادرات محصولات فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است. این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال های گذشته صادرات محصولات فولادی به علت تحریم ها و لزوم تهیه اسناد حمل و نقل به صورت خاص و به شکل مستقیم در بین تولیدکنندگان فولاد در ایران و مصرف کنندگان نهایی صورت نگرفته است.

این موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های تولیدکنننده، محصولات خود را در بندرهای کشور به معرض فروش بگذارند. این در حالی است که مصرف کنندگان نهایی، کالا را در بندرهای مقصد تحویل گرفته و بعد از ورود به کشتی وجه خود را پرداخت می کنند.

به دلیل اینکه تحریم های وارد شده بر کشور باعث محدودیت های زیادی شده، برخی از شرکت های بازرگانی مجبور شدند به عنوان واسطه فعالیت کنند. به این ترتیب صادرات را با دریافت کالا از تولیدکننده در ایران و حمل و تحویل آن به خریدار در خارج از کشور تکمیل می کنند.

برای اینکه شرکت های مذکور فولاد را از تولیدکننده تحویل بگیرند، به دلیل متعهد بودن به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، مجبورند ضمانت نامه ای ارزی به تولیدکننده فولاد ارائه دهند.
این در حالی است که عمده تولید کنندگان فولاد با شناخت، اعتماد و گاهی مالکیتی که بر شرکت‌ های بازرگانی دارند، الزامی به دریافت ضمانت‌ نامه ارزی از ایشان ندارند و با صدور ضمانت‌ نامه ریالی از سوی خریدار نیز آماده تحویل بار هستند. با این حال، بانک‌ های عامل، از صدور ضمانت‌ نامه ریالی برای این نوع معامله امتناع می کنند و آن را خلاف قانون می دانند.
همانطور که می دانید یکی از راه های رشد میزان صادرات فولاد از ایران، ارائه یک ضمانت نامه ریالی از سوی شرکت بازرگانی به تولیدکننده می باشد.
طبق قانون و به استناد تبصره ماده ۵۲ دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌ نامه بانکی مصوب شورای پول و اعتبار، صدور ضمانت‌نامه ریالی به ‌عنوان وثیقه تعهدات و تسهیلات ارزی با هر عنوان ممنوع است. با استناد به همین تبصره، بانک‌ها و موسسات اعتباری، بابت تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات به شرکت های تولید کننده ضمانت‌نامه ریالی صادر نمی کنند.