امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

وضعیت بحرانی بازار فولاد ایران

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/18 0
بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از ورق‌های رنگی همچنان به کشور وارد می‌شوند. کشور ما با توجه به اینکه پیشرفت‌های زیادی در صنعت فولاد کرده، اما هنوز هم در حوزه تولید ورق رنگی با ضخامت پایین با مشکل مواجه است. مصرف‌کنندگان این کالا مجبور هستند که ورق رنگی با ضخامت پایین یعنی کمتر 0.04 میلی‌متر را وارد کنند. به همین ترتیب، بخش قابل توجهی از واردات به ورق‌های رنگی اختصاص می‌یابد. طبق بررسی‌های کارشناسان ما، معمولا ورق‌های رنگی به دو نوع تولید داخل و وارداتی تقسیم می‌شوند. تولیدکنندگان ورق ایرانی این حوزه عمدتا شرکت‌های فولاد مبارکه، نورد و لوله سمنان، هفت الماس و فولاد بهمن هستند. تامین ورق‌های وارداتی نیز از کشور چین انجام می‌شود. در سال‌های اخیر، واردات ورق از کشورهایی نظیر امارات نیز انجام می‌شد، اما در حال حاضر واردات ورق ما تنها از کشور چین انجام می‌شود. ورق‌های رنگی وارداتی از بندر عباس و بندر امام خمینی (ره) به کشور وارد می‌شوند. برای عرضه سریع و راحت، برخی از تجار ورق‌ها را به تهران منتقل می‌کنند. مصرف‌کنندگان ما مجبورند برخی از ورق‌های رنگی را بنا به رنگ آن‌ها از کشورهای دیگر تهیه کنند. هم اکنون ورق شرکت فولاد مبارکه اصفهان، تنها بخش کمی از بازار را به خود اختصاص داده‌است. علت این مسئله را می‌توان داشتن کد خرید توسط مصرف‌کننده دانست. شرکت‌های هفت الماس و نورد و لوله سمنان نسبت به فولاد مبارکه بازار بزرگتری از ورق داخل کشور را به خود اختصاص داده‌اند. به دلیل نوسانات به وجود آمده در بازار، انتظار داشتیم ورق وارداتی کاهش یابد. با اینکه میزان ورق داخلی در بازار نسبت به ورق وارداتی بیشتر است، اما باز هم تناژ قابل توجهی از ورق به کشور وارد می‌شود. چندین محموله بزرگ ورق رنگی وادراتی در زمستان سال قبل، در بندر عباس و بندر امام خمینی (ره) موجود بود. متقاضیان هر مقدار که می‌خواستند، سفارش می‌دادند، اما اکنون حتی به اندازه یک کیلوگرم محموله ورق رنگی در این بنادر موجود نمی‌باشد. بررسی‌ها نشان داده‌اند که عمده ورق تولیدی شرکت‌های هفت الماس و نورد و لوله سمنان دارای ضخامت 0.48 میلی‌متر و 0.50 میلی‌متر است. البته این شرکت‌ها گاهی ورق 0.4 میلی‌متر را هم به تولید می‌رسانند، اما میزان تولید آن‌ها نسبت به ورق‌های با ضخامت دیگر کمتر است. در کشور ما، معمولا ورق‌هایی که از ضخامت کمتری برخوردار هستند، وارد می‌شوند. ضخامت این ورق‌های وارداتی 0.18 میلی‌متر تا 0.40 میلی‌متر است. در شرایط کنونی بازار، میزان ورق رنگی آبی کمتر از گذشته است، اما تقاضای زیادی در بین خریداران دارد. اگر تولید‌کنندگان بتوانند این محصول را به تولید برسانند، نیاز متقاضیان زیادی را رفع خواهند کرد. مهمترین ملاک برای قیمت‌گذاری این نوع ورق‌ها، میزان عرضه و تقاضا می‌باشد.

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای بحران پیش آمده برای بازار فولاد، شرایط مناسبی از نظر اقتصادی در بخش‌ها و صنایع مختلف به ویژه صنعت فولاد وجود ندارد. در روزهای اخیر، بازار با داده‌های درستی پیش نمی‌رود. تنها حدس و گمان‌هایی که اساس درستی ندارند بر روند بازار مسلط شده‌اند. کارشناسان بر این باورند که این…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای بحران پیش آمده برای بازار فولاد، شرایط مناسبی از نظر اقتصادی در بخش‌ها و صنایع مختلف به ویژه صنعت فولاد وجود ندارد. در روزهای اخیر، بازار با داده‌های درستی پیش نمی‌رود. تنها حدس و گمان‌هایی که اساس درستی ندارند بر روند بازار مسلط شده‌اند.

کارشناسان بر این باورند که این نگرانی در همه بخش‌ها و صنایع وجود دارد. در این روزها، شرایط تصمیم‌گیری برای فعالان اقتصادی دشوارتر از گذشته شده‌است. عدم ثبات در بازار آهن و فولاد باعث ایجاد نااطمینانی برای همگان نسبت به آینده را به وجود آورده‌است. متاسفانه پایه و اساس داده‌هایی که بر بازار حاکم شده‌اند، منبع معتبر و درستی ندارند.

معمولا مادامی که بازار در شرایط عدم اطمینان به سر می‌برد، عمق دید فعالان اقتصادی کاهش می‌یابد. با این حال، در به وجود آمدن این شرایط، قوانین و مقررات بی‌تاثیر نبوده و باعث شده که فعالیت بسیاری از صنایع با افول همراه شود.

لازم است که جهت رسیدن به ثبات بازار و اعتدال در آن، مسئولان چاره‌ای اندیشه کنند. در همین راستا، لازم است که نگاه فعالان فولادی را با ایجاد انگیزه و سرمایه‌گذاری توسعه داد تا اثر مطلوب در بازار حاصل شود.

با وجود اظهار نظرات کارشناسی، اما قوانین دست و پا گیر باعث شده که تجارت و داد و ستدها در بازار فولاد ناعادلانه صورت گیرد.

علاوه بر این، نوسانات و قیمت‌های غیر واقعی ارز و کاهش پول ملی و در نهایت بی‌انظباطی در بازار فولاد هم اثر لازم خود را در بازار بر جای گذاشته‌است. در این زمان حساس، صنعت فولاد کشورمان و بازار عرضه آن نیازمند حمایت و چاره‌اندیشی دولت برای رفع موانع می‌باشد تا شاید این وضعیت بحران بازار فولاد کم شود.