طبق بررسی واحد خبر آهن ملل اصفهان، در وضعیت کنونی بازار فولاد در طی سال جاری 12 شرکت بزرگ فولادی حدود چهار میلیون و ۱۲۸ هزار و ۷۸ تن تولید داشته‌اند، که این حجم از تولید نسبت به پارسال حدود 9 درصد رشد داشته‌است. در تولیدات این شرکت‎‌ها می‌توان به کالاهایی مثل ورق سیاه، میلگرد آجدار، تیرآهن، لوله، ورق گالوانیزه اشاره کرد. علاوه بر این، تعداد 10 واحد از شرکت‌ها نیز در حدود میلیون و ۸۶۳ هزار و ۱۸۴ تن تولید داشته‌اند که این حجم از تولید به میزان 4 درصد نسبت به سال گذشته ارتقا یافته‌است.

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که امسال فولادسازان بزرگ در حدود 25 میلیون تن شمش فولادی تولید کرده‌اند. با توجه به وضعیت کنونی کشور و تحریم‌های وارد شده به ملت و اقتصاد ایران، انتظار می‌رود که امسال به میزان 30 درصد از تولید شمش روانه بازارهای خارجی و صادرات گردد.

بر اساس گزارش‌های واحد خبر آهن ملل اصفهان، در حال حاضر کشور چین بزرگترین فولادساز جهان به شمار می‌رود. پس از کشور چین می‌توان به ترتیب از کشورهایی مثل ژاپن، آمریکا و کره جنوبی یاد کرد. این کشورها را می‌توان در صدر جدول تولیدکنندگان بزرگ فولاد جهان به شمار آورد.

در ایران بالاترین حجم تولید صنایع فولادی را می‌توان به شرکت بزرگ فولاد مبارکه اختصاص داد. فولاد مبارکه توانسته‌است در حدود یک میلیون و ۹۲۱ هزار و ۷۵۱ تن نسبت به سال قبل تولید محصول داشته‌باشد، که این حجم از تولید در حدود 1 درصد نسبت به سال قبل رشد یافته‌است. با توجه به میزان تولید این شرکت ارزشمند و مهم، می‌توان آینده درخشانی را برای تولید صنایع فولادی ایران در سال‌های آتی تصور کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ایران بتواند در حوزه صنایع فولادی جایگاه هفتم را در بین کشورهای جهان به حود اختصاص دهد.