امروز : جمعه 3 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

آشفتگی بازار آهن در این روزها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/04/17 0
آشفتگی بازار آهن در این روزها

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بازارآهن این روزها سرگرم انجام معاملات ورق سیاه معادل با نرخ دلار سنا یا با نرخ دلار ۲۱۰۰۰ تا ۲۲۶۰۰ تومان در بورس کالا می باشد. به طوریکه ورق کلاف گرم B ( ضخامت ۲ تا ۴ ) به میزان ۸۶،۹۰۰ تن با نرخ رقابتی میانگین موزون ۸۵،۷۹۷ ریال به ازای هر کیلو در بورس کالا معامله شد. البته…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بازارآهن این روزها سرگرم انجام معاملات ورق سیاه معادل با نرخ دلار سنا یا با نرخ دلار ۲۱۰۰۰ تا ۲۲۶۰۰ تومان در بورس کالا می باشد. به طوریکه ورق کلاف گرم B ( ضخامت ۲ تا ۴ ) به میزان ۸۶،۹۰۰ تن با نرخ رقابتی میانگین موزون ۸۵،۷۹۷ ریال به ازای هر کیلو در بورس کالا معامله شد. البته با توجه به نرخ ۴۰۰ الی ۴۱۵ دلار/تن فوب ورق کلاف گرم در دریای سیاه ظاهرا ورق در بورس کالا با نرخ دلار ۲۱ هزار تومانی در حال معامله می باشد. ورق کلاف گرم C ( ضخامت ۵ تا ۱۵ ) نیز همینطور برای ۴۵،۱۰۰ تن ورق کلاف گرم C معامله شده در بورس کالا با نرخ دلاری بالاتر و معادل با حدود ۲۲۶۰۰ تومان مورد معامله واقع شده است. 

نکته قابل توجه در این معاملات گره کور فاصله نرخ بورس کالا تا بازار محصولات انحصاری فولاسازان بزرگ کشور می باشد. چراکه این کالاها برای تحویل شهریور ماه فروخته شده و قرار است که طبق قرارداد فروش حدود دو ماه دیگر تحویل خریدار گردد ولی وجه آن ظاهرا کاملا نقد و به روز گرفته شده است. یکی از ریشه‌های عمده نابسامانی های بازار انحصاری ورق و تیرآهن علاوه بر محدودیت های موجود در سمت تامین این کالاها به جهت تحریم ها و بسته بودن مرزهای وارداتی و اجتناب شرکت های خارجی از معامله با تاجر ایرانی؛ حالا با هر قیمتی دقیقا همین موضوع است، فروش سلف چند ماهه و کمبود عرضه. 

در این رابطه کارشناسان می‌گویند که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت بازار است چرا که درب تامین کالا از بازارهای بین‌المللی بسته است و مشکل تحریم ها مانع واردات است، شرکت های خارجی تولید کننده محصولات مهمی مثل ورق حاضر به معاملات با تجار ایرانی نیز فی الحال نیستند. شعار عرضه آزاد زمانی معنا پیدا می کند که اگر تولیدکننده داخلی گران فروشی کرد، بتوان مشابه آن را از بازارهای خارجی تهیه کرد، حالا سوال اینجاست که مصرف کننده ایرانی در صورت گران فروشی تولیدکننده داخلی که حالا این روزها اختیار بازارسازی را هم بطور کامل در دست دارد، از کدام کشور خارجی با چه ابزاری میتواند کالا تهیه کند و به چه قیمتی بفروشد ؟