امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

آخر سال خوش برای فولادی‌ها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/11/25 0
آخر سال خوش برای فولادی ها

بر اساس گزارش واحد آهن ملل اصفهان، حجم معاملات به واسطه کاهش قیمت های پایه در بورس کالا رونق یافت. از روزهای ابتدایی بهمن ماه کاهش قیمت پایه شمش و محصولات فولادی آغاز شد و همین موضوع موجب شد رونق به معاملات این بخش بازگردد. از جمله عواملی که توانستند این بازار را از حالت رکود خارج کنند می توان به کاهشی شدن نرخ…

بر اساس گزارش واحد آهن ملل اصفهان، حجم معاملات به واسطه کاهش قیمت های پایه در بورس کالا رونق یافت. از روزهای ابتدایی بهمن ماه کاهش قیمت پایه شمش و محصولات فولادی آغاز شد و همین موضوع موجب شد رونق به معاملات این بخش بازگردد. از جمله عواملی که توانستند این بازار را از حالت رکود خارج کنند می توان به کاهشی شدن نرخ ارز نیمایی همزمان با افت بهای شمش و محصولات فولادی کشورهای CIS با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال که می توان این زمان را زمان خروج بازار مقاطع طویل فولادی از رکود سنتی محسوب کرد، اشاره کرد.

با وجود اینکه سیگنال های جهانی حاکی از تداوم قیمت های فعلی شمش در بازارها حداقل تا دو هفته آینده می باشد، اما سیر صعودی نرخ ارز در بازار داخلی مشاهده می شود و همین موضوع می تواند عاملی برای افزایش بهای پایه شمش و محصولات فولادی باشد. حفظ دوران رونق بیش از قیمت پایه و یا بازگشت این بازار به دوران رکود تحت تاثیر انتظارات تورمی می باشد که در حال حاضر شاهد موجی هرچند ضعیف از افزایشی شدن انتظارات تورمی می باشیم که لازم به ذکر است که قسمتی ازاین افزایشی شدن انتظارات با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال محتمل است.

هفته اخیر، بازار فیزیکی بورس کالا میزبان عرضه ۱۴۵ هزارتن شمش فولادی با نرخ پایه عرضه ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این قیمت کمترین قیمت عرضه در مدت زمان ۷ هفته اخیر یعنی پس از هفته منتهی به ۱۲ دی ماه بود.

این روند کاهشی بهای عرضه شمش فولادی از ۳ هفته قبل در بورس کالا آغاز شده و همین کاهش قیمت توانسته منجر به بازگشت مجدد رونق به این بازار شود، به این صورت که در روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه خریداران شمش فولادی تقاضایی برابر ۲۰۱ هزارتن را در این بازار به ثبت رساندند که بیشترین تقاضای ثبت شده در این بازار پس از هفته منتهی به ۱۲ دی ماه بود. بر اساس بررسی های انجام شده بر معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا، طی ماه های اخیر، قیمت پایه مهم ترین عامل رونق یا عدم رونق در این بازار محسوب می شود.

 طی هفته های گذشته با آغاز تکانه های کاهشی در بهای آزاد ارز در کشور مواجه شدیم که این مسئله موج کاهشی برای فعالان بسیاری از بازارها به شمار می رفت و حتی موجب شد تا بخش پایین دست زنجیره فولاد خریدهای خود را به امید کاهش قیمت مواد اولیه از جمله شمش فولاد به تعویق بیندازد. در نهایت در معاملات روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه، ۱۱۱ هزار تن انواع شمش فولادی با میانگین قیمت ۱۰ هزار و ۱۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد که با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد بهای شمش فولادی خریداری شده در این بازار به ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم می رسد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.