امروز : چهارشنبه 8 بهمن 1399

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و برحی 100 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

50 تا 200 تومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

20 تا 100 هزارتومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

450 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

550 تومان

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

عدم توجه به رشد بی رویه قیمت ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1399/06/17 0
عدم توجه به رشد بی رویه قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ماه های گذشته قیمت محصولات فولادی در بازار آهن با رشد بی‌ سابقه ‌ای همراه بوده است. از آنجا که نرخ فروش محصولات فولادی در قیمت تمام‌ شده ساختمان تاثیر چشمگیری دارد، این رشد قیمتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. البته علاوه بر نرخ فروش آهن ‌آلات، عوامل متعدد دیگری نیز…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ماه های گذشته قیمت محصولات فولادی در بازار آهن با رشد بی‌ سابقه ‌ای همراه بوده است.

از آنجا که نرخ فروش محصولات فولادی در قیمت تمام‌ شده ساختمان تاثیر چشمگیری دارد، این رشد قیمتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. البته علاوه بر نرخ فروش آهن ‌آلات، عوامل متعدد دیگری نیز در این رشد قیمتی موثر هستند، اما نمی ‌توان نقش فولاد را در این روند رو به رشد نادیده گرفت.
رشد بی‌ سابقه نرخ ارز را به‌ عنوان دیگر علت اصلی افزایش قیمت محصولات فولادی می توان عنوان کرد، از آنجا که اقتصاد کشور با بی ‌ثباتی رو به‌ رو شده، زمینه برای افزایش قیمت بسیاری از کالاها فراهم است. در این میان، بازار آهن نیز به کالایی سرمایه‌ ای تبدیل و وارد گردونه رشد قیمت شده است.
البته نرخ فروش در بازار آهن در ماه‌ های گذشته به مراتب با سرعت بیشتری در مقایسه با نرخ دلار افزایش یافته است. اتخاذ استراتژی‌های اشتباه از سوی مسئولان دولتی از دیگر عوامل موثر در تشدید التهابات بازار آهن بوده است. گویی هرجا دولت به قصد ساماندهی امور وارد شده، زمینه رشد قیمت را فراهم کرده است.
در چنین شرایطی، عرضه شمش فولاد نیز در بورس کالا کاهش یافته است. بدون تردید این افت زمینه‌ ساز رشد قیمت میلگرد، تیرآهن و سایر آهن‌ آلات ساختمانی را فراهم کرده است و در سایه نبود تدبیر در این بازار، فعالیت تولید کنندگان در این صنایع تحت تاثیر قرار گرفته  است. تا جایی‌که برخی واحد های پایین‌ دستی محصولات فولادی ناچار شده‌ اند واحد خود را تعطیل کنند و یا از ظرفیت تولیدشان بکاهند.
توجه به این نکته ضروری به‌ نظر می‌ رسد که اداره دستوری بازار آهن امکان‌ پذیر نیست، یعنی بازار آهن باید آزاد باشد اما میزان عرضه به‌ اندازه‌ای افزایش یابد که تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود در تولید به‎دنبال واسطه و بازار سیاه نروند.  بدون تردید رشد عرضه از التهاب موجود در بازار می‌ کاهد و زمینه افت قیمت‌ها را فراهم می‌ کند متاسفانه در ماه‌های گذشته بی‌ثباتی اقتصادی در کشور چنان اوج گرفته و تداوم یافته که ذهن مردم پیشاپیش آماده و پذیرای این رشد قیمت می باشد.